Warszawa: Szkolne Koła Caritas u Pierwszej Damy

Data dodania: 2021.10.26

Są takie okazje, dla których człowiek opuszcza swój dom i rusza w daleką podróż. Są takie okazje, na które czekamy z niecierpliwością. Są takie okazje, dla których warto przejechać setki kilometrów. Taką okazją było dla Opiekunów i Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas spotkanie z Pierwszą Damą - Agatą Kornhauser-Dudą, które odbyło się 25 października w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie było okazją do podziękowań dla wolontariuszy za ich działalność. „Jestem pełna uznania dla waszego zaangażowania w pomoc i wsparcie dla osób najbardziej potrzebujących, to co robicie jest bardzo ważne. Dziękuję za to, że macie dobre serce” – stwierdziła Pierwsza Dama. Każdego chciała docenić. Wolontariusze i opiekunowie nie tylko mieli możliwość spotkania i porozmawiania z Panią Agatą, ale także otrzymali od niej symboliczne nagrody w podziękowaniu za podejmowane działania.

Z kolei Ks. Łukasz Gładki – wicedyrektor sosnowieckiej Caritas podkreślał, jak wielką radość stanowi dla nas to spotkanie.

- Jesteśmy dumni, że możemy tutaj dzisiaj gościć. Cieszy nas, że Pani, jako Pierwsza Dama zechciała nas dostrzec i przyjąć dzisiaj u siebie. Uznanie to coś, co naszą rodzinę wzmacnia. Umiemy się cieszyć ze szczęścia innych, nie tylko tych, którym pomagamy, ale też tych spośród nas, których doceniają. Entuzjazm wzrasta jeszcze bardziej, jeśli dzieli się go z innymi, zwłaszcza z kimś, kto jest dla nas autorytetem, tak, jak Pani - powiedział ks. Gładki.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Pierwsza Dama każdemu starała się poświęcić swój czas i uwagę. Pytała o działania podejmowane przez wolontariuszy i charakter ich działalności. Rozmawiała na temat tego, jak wolontariat wpływa na człowieka i jak wiele wnosi w życie nie tylko tych, którym pomagamy, ale także tych, którzy pomagają.

Młodzież opowiadała o swoich planach na przyszłość, szkole i nauce. Pani Agata była ciekawa, ile w ich życiu zmieniła pandemia i jak wpłynęła na ich codzienność zarówno w sferze wolontariatu, jak i edukacji, a także relacji międzyludzkich.

Młodzież pytała Panią Prezydentową o akcje charytatywne, w jakie angażuje się Pierwsza Dama. Byli ciekawi jak wyglądają jej wizyty w placówkach opiekuńczych, świetlicach środowiskowych i ośrodkach pomocy. Agata Kornhauser-Duda  opowiadała również sporo o akcji Obiady dla Bohaterów, w czasie trwania której wraz z innymi ochotnikami rozwoziła ciepłe posiłki seniorom.

Choć na spotkanie mogli udać się jedynie reprezentanci Szkolnych Kół Caritas, to było ono formą docenienia codziennej ciężkiej pracy podejmowanej przez wolontariuszy. Wdzięczność jest tym, czego młodzież nie doświadcza zbyt często, a przecież wiadomo „W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi” (David Steidl-Rast). Wizyta w Pałacu Prezydenckim była okazją do jej wyrażenia.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej