Wojkowickie więzienie poświęciło sztandar

Data dodania: 2018.10.30

Moment poświęcenia i przekazania sztandaru to ważny dzień w życiu każdej instytucji, szczególnie znamienny w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 29 października Mszą świętą pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka w kościele Wniebowzięcia NMP rozpoczęła się uroczystość nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Wojkowicach.

Jak czytamy na stronach Służby Więziennej pomysł nadania sztandaru dla Zakładu Karnego w Wojkowicach zrodził się w głowach funkcjonariuszy i pracowników jednostki i został bardzo przychylnie przyjęty przez kierownictwo. "Hojność fundatorów oraz funkcjonariuszy i pracowników pomogła osiągnąć zamierzony cel".

"Wokół sztandaru skupiają się osoby, które identyfikują się z hasłami na tym sztandarze wypisanymi" - przypomniał Biskup w homilii, apelując o wdzięczną modlitwę w intencji poległych za wolność naszej Ojczyzny.

Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowali funkcjonariusze pracujący w jednostce, zaś muzyczną - Wojkowicki Zespół Bluesowy złożony z osadzonych i wychowawców.

Po Mszy św. zaproszeni goście przemaszerowali do Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach, gdzie odbyła się druga część uroczystości. W ceremonii udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości  Michał Wójcik, posłowie na Sejm RP, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński, Burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba oraz przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, reprezentanci służb mundurowych.

W Zakładzie Karnym w Wojkowicach karę odbywa ponad 1300 osadzonych. Mieszczą się w nim zarówno części otwarte, półotwarte, jak i zamknięte dla najcięższych przestępców. Na terenie więzienia działa Centrum Kształcenia Ustawicznego, prężnie funkcjonuje także duszpasterstwo prowadzone przez ks. kapelana Rafała Madeja.