450 uczestników Paraspartakiady Śląska i Zagłębia

Data dodania: 2022.11.24

Prawie 450 uczestników i 100 wolontariuszy wzięło udział w XXII Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia. Rywalizacja osób niepełnosprawnych miała miejsce 24 listopada br. w Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywę swoim patronatem objęli: biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, śląski kurator oświaty - Urszula  Bauer oraz prezydent Dąbrowy Górniczej – Marcin Bazylak.

Wśród uczestników XXII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia znalazły się reprezentacje z terenów pięciu województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Organizatorem wydarzenia było Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej wraz z V Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej,  Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Nueron”  oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

- „Współczesny świat potrzebuje nowego rodzaju armii - armii życzliwości”. Tymi słowami witałem Państwa w ubiegłym roku.  Nie przypuszczałem wówczas, że nabiorą one nowego znaczenia  w zupełnie innym, szerszym wymiarze. Od 9 miesięcy trwa koszmar wojny na Ukrainie. Ludzie doświadczający tego dramatu nieustannie potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Jestem przekonany, że Paraspartakiada Śląska i Zagłębia wraz z jej uczestnikami i sympatykami wpisuje się w to wyzwanie, by tworzyć armię ludzi życzliwych, nieobojętnych na los potrzebujących – powiedział ks. Paweł Kempiński, duszpasterz osób niepełnosprawnych w diecezji sosnowieckiej, koordynator paraspartakiady.

Jak co roku, nieocenioną pomocą w organizacji XXII Paraspartakiady Śląska i Zagłębia była prawie 100-osobowa grupa wolontariuszy. Należą do Klubu Wolontariusza „Jesteśmy z Wami” działającym przy V Liceum Ogólnokształcącym im Jana Zamoyskiego, którego opiekunem oraz koordynatorem logistycznym paraspartakiady jest szkolny katecheta - Sławomir Kozieł.

Wyjątkowym momentem wydarzenia było wręczenie Pucharu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla drużyny, która w poprzedniej edycji Paraspartakiady uzyskała najwyższą liczbę punktów w klasyfikacji generalnej. Wyróżnienie trafiło do grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Opolskiej (rejon Nysa). Przygotowano także wiele innych nagród w poszczególnych dyscyplinach sportowych.

- Te puchary są naprawdę piękne. Zobaczmy też, ile nagród przygotowali sponsorzy. Życzę wszystkim uczestnikom paraspartakiady zwycięstwa, abyście te wszystkie medale zdobyli i odebrali. I pamiętajcie o rywalizacji w duchu fair play – powiedział bp Grzegorz Kaszak, który jak każdego roku ufundował wielki tort dla wszystkich uczestników paraspartakiady.

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia współfinansowana jest przez Miasto Dąbrowa Górnicza, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków własnych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „Neuron” w Dąbrowie Górniczej oraz licznych sponsorów prywatnych.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech