W piątek zaczynamy maryjny miesiąc maj

Data dodania: 2020.04.28

Maj to szczególny czas w naszej Ojczyźnie, gdy umajone łąki oraz wszystko "co czuje i co żyje" sławi z nami Matkę Zbawiciela - wywyższoną nad anioły koronę Boskich dzieł, która "choć jest Panią nieba, ziemi nie gardzi dary naszymi. W tym szczególnym czasie z kościołów kaplic i domów płynie śpiew Litanii Loretańskiej. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych, także włączając się duchowo w transmisje z naszych kościołów. W tym czasie odpowiedzmy też na apel papieża Franciszka o modlitwę różańcową w intencji uwolnienia świata od epidemii (link do listu papieża).

Maj to także tradycyjnie czas, kiedy rozpoczynają się nabożeństwa fatimskie, odprawiane w pierwsze soboty lub 13. dnia kolejnych miesięcy aż do października. Do modlitwy podczas tradycyjnych czuwań zapraszają diecezjalne sanktuaria maryjne. Czuwanie w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbywa się w pierwsze soboty miesiąca. Rozpocznie się o g. 18.30 nabożeństwem majowym z nowenną i prośbami. O g.19 różaniec przed wystawionym Najświętszym sakramentem z rozważaniami oraz adoracja osobista w ciszy (ze względu na sytuację nie będzie różańca wokół bazyliki). Całość zwieńczy Msza św. o g. 20 zakończona Apelem Jasnogórskim.

W ostatnie piątki miesiąca odbywają się nabożeństwa w sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu, które rozpoczyna Msza św. o g. 20. Po niej modlitwa różańcowa i nowenna zakończona błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.