Będzin, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

PARAFIA PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA

UL. PODJAZIE 1

42 - 500 BĘDZIN

TEL: 32 267 46 68 (PARAFIA), 32 761 50 80 (KLASZTOR)

Liczba mieszkańców: 5 086

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Będzinie została ustanowiona 7 maja 1957 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Zygmunt Zaborski. Po przekazaniu administracji Zgromadzeniu Oblatów św. Józefa proboszczem parafii został ks. Stanisław Barczak OSJ.

Do czasu wybudowania kościoła kult sprawowano w obszernej kaplicy, którą rozpoczęto budować w 1958 r. Inicjatywę budowy nowego kościoła podjął ks. Stanisław Jędrzejewski vel Andrzejewski. Świątynia wybudowana została w latach 1983-1995 według projektu Zdzisława Ormiańskiego i Czesława Jakubika. Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB pobłogosławił ją 24 czerwca 1996 r.

Od 15 kwietnia 1994 r. biskup sosnowiecki powierzył administrację parafią Zgromadzeniu Oblatów św. Józefa. Po wybudowaniu i wyposażeniu świątyni uroczystego jej poświęcenia (konsekracji) 24 czerwca 2008 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Baczyńskiego, Bema, Długa, Gawlika, Kościuszki, Krasickiego, 11 Listopada, Ludowa, Małachowskiego nr 21-47 i 32-64, Małobądzka, Modrzejewska nr 57-97, Nadbrzeżna, Nałkowskiej, Niemcewicza, Norwida, Piłsudskiego nr 20-80, Podbazie, Prusa, Reymonta, Rolnicza, Słowiańska, Szkolna, Wspólna, Wyspiańskiego, Żeromskiego.

Domy zakonne:

- Zgromadzenie Oblatów św. Józefa (Oblaci)

42 – 500 Będzin, ul. Podjazie 1

- Zgromadzenie Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (Honoratki)

42- 500 Będzin, ul. Modrzejewska 78/ F/1

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 czerwca – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.00, 9.00, 12.30, 18.00 lub 17.00 (od XI do II)

W dni powszednie godz.: 7.00, 17.00 lub 18.00 (od III do IX)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Stanisław Kozik OSJ