Wojkowice-Żychcice, Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

TEL: 32 267 23 16

Liczba mieszkańców: 3 754

Rys historyczny:

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Wojkowicach-Żychcicach została ustanowiona 4 maja 1909 r. przez administratora diecezji kieleckiej ks. Franciszka Brudzyńskiego. Początkowo administratorem był ks. Marian Rykowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Bobrownikach, z której terytorialnie wydzielono parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Ładacki.

Pierwszy kościół pw. św. Stanisława Kostki, wybudowany w latach 1901-1904, został rozebrany, a następnie z inicjatywy ks. Jana Pilca, wzniesiono nową świątynię pw. Wniebowzięcia NMP. Jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) 18 czerwca 1960 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Z inicjatywy ks. Mariana Jankowskiego w latach 2005-2009 dokonano nowej aranżacji wnętrza świątyni według projektu Romualda Maliny.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie, na które składają się m.in. architektoniczne marmurowe ołtarze poświęcone Najświętszej Maryi Panny, Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Częstochowskiej.

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Dąbrowskiej, Dojazdowa, Drzymały, Gałczyńskiego, Gromadzka, Jaworznik, Kilińskiego, Kossaka, Kosynierów, Maszyńska, Młyńska, Piaski, Plaka - nr nieparzyste, Połaniecka, Pułaskiego – numery parzyste, Racławicka, Skłodowskiej, Sobieskiego – numery parzyste od nr 290 i nr nieparzyste od nr 235, Spokojna, Staffa, Stara, Tetmajera

Święto patronalne (odpust parafialny):

15 sierpnia – Wniebowzięcia NMP

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.30, 9.30, 11.30, 16.00

W dni powszednie godz.: 7.00 i 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Krzysztof Majcherczyk

Wikariusz: ks. Szczepan Tomala

Poprzedni proboszczowie:

ks. Wojciech Ładacki, ks. Tomasz Brzozowski, ks. Marian Zberski, ks. Leon Olczakowski, ks. Stefan Marzec, ks. Kazimierz Czapliński, ks. Eugeniusz Wojtaszewski, ks. Jan Pilc, ks. Antoni Uchto, ks. Stanisław Gałązka, ks. Stanisław Ratoń, ks. Włodzimierz Wyderka, ks. Marian Jankowski