Sosnowiec-Kazimierz, Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

TEL. 32 263 75 21

Liczba mieszkańców: 5 053

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sosnowcu-Kazimierzu została ustanowiona 20 marca 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Henryk Szymiec. Po przejęciu administracji parafii przez Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (zmartwychwstańcy) pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Sawościanik CR.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Kazimierzu. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka, 12 grudnia 1987 r., powołany został wikariat terenowy parafii pw. NMP Częstochowskiej obejmujący posługą duszpasterską mieszkańców osiedla „Wagowa".

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano początkowo w niewielkiej kaplicy wybudowanej w 1987 r. Pobłogosławiona została 30 kwietnia 1988 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.

Decyzją biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB 1 sierpnia 1996 r. posługę duszpasterską i administrowanie parafią przejęło Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (zmartwychwstańcy).

Obecny kościół został wybudowany w latach 1996-2004 i przebudowany według projektu Marii Tomaszewskiej i Janusza Getteraw.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. mozaika ołtarza głównego przedstawiająca Chrystusa Zmartwychwstałego w drodze do Emaus, autorstwa Zdravko Kamenarova.

Do parafii należą:

Ulice: Armii Krajowej nr parzyste 22-82 i nieparzyste 31-85, Kasprowicza, Kościuszkowców nr 2-41, Rzemieślnicza, Staffa, Szmejka, Sztygarska, Wagowa nr 24 a, 26 a, 28 a, 30 a, 32 a, 34 a, 36 a, 38 a, 56 a, 58 a, 60 a, 62 a, 24, 26, 28, 30, 32 i dalej nr parzyste do 110, Wopistów, Zielona

Domy zakonne:

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa (Zmartwychwstańcy), 41-215 Sosnowiec-Kazimierz, ul. Armii Krajowej 77

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – w niedzielę po uroczystości

Msze święte: