Wolbrom, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

TEL. 32 644 15 82

Liczba mieszkańców: 3 500

Rys historyczny:

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu została ustanowiona 15 stycznia 1989 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Ziętek.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Katarzyny w Wolbromiu. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w kaplicy na którą adoptowano budynek budowanego punktu katechetycznego przy ul. Skalskiej (obecnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej).

Kościół, wybudowany w latach 1995-2000, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 17 września 2000 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. jednolite wyposażenie autorstwa Jana Funka, dekoracja malarska przedstawiająca sceny biblijne.

Do parafii należą:

Miejscowości: Brzozówka, Chełm-Grabie, Wolbrom

Ulice: Domy fabryczne, Fabryczna, Kamiennogórska, Leśna, Łukasińskiego, 1 Maja, Osiedle Łukasińskiego, Osiedle Skalska, Osiedle XX-lecia, Skalska, Słoneczna

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września – Podwyższenia Krzyża Świętego

Msze święte:

W niedziele godz.: 6.00 (w Adwencie), 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00

W święta godz.: 7.30, 10.30, 17.00 lub 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 (zimą i w październiku 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Tadeusz Maj

Wikariusze: ks. Tobiasz Mazur