"Elita Służby Ołtarza" - nowi ceremoniarze

To właśnie spośród ministrantów od lat pochodzi najwięcej powołań do kapłaństwa. Nikogo więc nie dziwi szczególna troska, jaką członków ministranckiej formacji otaczają duchowni. Dbają oni także o "awanse" członków Liturgicznej Służby Ołtarza. 11 czerwca na Placu Papieskim Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak ustanowił nowych lektorów oraz przyznał tytuły "ministrant roku", a 17 czerwca w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu swoją posługę rozpoczęli nowi ceremoniarze, którzy będą wspomagać kapłanów odpowiadając za poprawny przebieg liturgii w parafiach.

"To wielka radość, że zdecydowaliście się w sposób jeszcze bardziej zaangażowany służyć Jezusowi. Wasza decyzja podjęta jest na chwałę Bożą i ku pożytkowi ludzi. Dzięki niej w liturgii jeszcze bardziej panować będą ład, piękno i harmonia" - powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak do nowych ceremoniarzy. Podziękował ich rodzicom i kapłanom za przykład życia i właściwą formację. "Oby ta posługa przyczyniła się do rozwoju duchowego i pogłębienia przyjaźni z Jezusem. Niech wyda obfite owoce duchowe w życiu waszym i całego Kościoła" - życzył Biskup i przypomniał, że w natłoku obowiązków nie wolno zapomnieć o Tym, który jest w centrum całej liturgii - Jezusie.

Ze względu na przypadającą uroczystość św. Brata Alberta, głównego patrona diecezji sosnowieckiej Biskup odwołał się także do wspaniałego przykładu życia "Brata naszego Boga". Zwrócił przy tym uwagę, że jedną z największych bolączek naszych czasów, której możemy zaradzić w życiu innych ludzi, jest samotność. "Dzięki temu, że Brat Albert służył Jezusowi odkrywał Go stale w drugim człowieku. Obyście i wy służąc Mu otworzyli się na innych" - apelował hierarcha.

Znakiem wyróżniającym ceremoniarzy są specjalne krzyże zakładane na alby, które zostały pobłogosławione przez Księdza Biskupa. Dostali je także ceremoniarze, którzy ten tytuł otrzymali wcześniej.

Przyjęcie tytułu ceremoniarza poprzedził cykl spotkań formacyjnych i szkoleniowych dla kandydatów, które odbywały się w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu pod czujnym okiem księży Konrada Mruka i Marcina Słodczyka. Na zakończenie kursu kandydaci napisali test sprawdzający z zakresu liturgii.

Godność ceremoniarza otrzymali: z parafii św. Maksymiliana w Olkuszu: Mateusz Radomski, Marcin Pawlik, Jakub Stempel, Jakub Walusiak, Kacper Florczyk, Mateusz Syguła, Michał Janczyk; z parafii św. Archaniołów w Czeladzi: Łukasz Chynek, Mateusz Lelicki, Marcin Wróbel; z parafii NSPJ w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach: Bartłomiej Mikos, Jędrzej Wiśniowski; z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu: Piotr Kurta, Bartosz Duch, Wojciech Pasich, Kacper Bujak, Mikołaj Śliwa; z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych: Kacper Wanik, Kacper Głowania, Jakub Pajor; z parafii św. Jana Kantego w Jaworznie-Niedzieliskach: Szymon Smoliło, Bartosz Plotnik, Szymon Gucwa, Paweł Dulowski; z parafii św. Jacka w Sosnowcu: Radosław Malesa, Karol Szopa; z parafii św. Barbary w Sosnowcu: Kacper Maziarski, Michał Kucharski; z parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie: Jakub Korzonek.


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.