Dzień w diecezji - 23 lipca 2017

23 lipca w diecezji

g. 12 Pielgrzymka Służb Mundurowych i ich rodzin w Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

 

Biskup zachęca do pielgrzymowania

Już 9 sierpnia rozpocznie się pierwsza z diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Do "zejścia z kanapy" i pielgrzymowania do Maryi zachęca w specjalnym komunikacie Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

 

Czytaj więcej

Olkusz: pogrzeb śp. ks. Zbigniewa Faclera

20 lipca odbył się pogrzeb pochodzącego z Olkusza ks. Zbigniewa Faclera. Eucharystii w bazylice św. Andrzeja Ap. przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk z Kielc. Na ostatnią drogę zmarłego przybyło mnóstwo kapłanów.

Czytaj więcej

250. rocznica kanonizacji św. Jana Kantego w Olkuszu

W bazylice olkuskiej pw. św. Andrzeja Ap. rozpoczęły się uroczystości Jubileuszu 250-lecia wyniesienia do chwały Ołtarzy św. Jana Kantego, który był proboszczem olkuskiej parafii oraz wieloletnim profesorem Akademii Krakowskiej. Datą rozpoczęcia obchodów był 16 lipca 2017, to znaczy dzień kanonizacji świętego w 1767 roku. Obchody rozpoczęły się Mszą św. o g. 10, której przewodniczył ks. proboszcz Mieczysław Miarka. Podczas uroczystej Eucharystii obecny był przedstawiciel wojewody małopolskiego, Grzegorz Gorczyca, dyrektor wydziału Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W ten sposób także Kraków i województwo małopolskie rozpoczęły uroczyste świętowanie pięknego jubileuszu. Na zakończenie Mszy św. kapłani przeszli przed ołtarz św. Jana Kantego, gdzie odmówiono modlitwy, ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa. Główna uroczystość jubileuszowa, z udziałem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, przewidziana jest w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Jana Kantego w bazylice olkuskiej – 20 października 2017 o g. 17.

Czytaj więcej

Trwają kolonie Caritas

Wczesnym rankiem, 18 lipca, Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak oraz ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej odwiedzili drugi turnus kolonii Caritas w Zakopanem – Harendzie. Aktualnie trwający turnus w Zakopanem jest drugim z dziewięciu letnich wyjazdów wypoczynkowych organizowanych przez diecezjalną Caritas w 2017 roku.

Czytaj więcej

Kolonia strzemieszyckiej parafii NSPJ w Pogorzelicy

Pogorzelica to nadmorska miejscowość wypoczynkowa między Niechorzem, a Mrzeżynem, w której co roku, w czasie wakacji, wypoczywa wiele dzieci i dorosłych. Od 25 czerwca do 4 lipca przebywała tutaj 98-osobowa grupa dzieci, młodzieży i wychowawców z parafii NSPJ w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Kierownikiem i organizatorem wypoczynku był ks. Jacek Zdrach, który z pomocą wychowawców, ratownika i kierowców, zabrał nas do Pogorzelicy, abyśmy w tym nadmorskim miejscu, mogli odpocząć i nasycić się morskim powietrzem.

Czytaj więcej

Kalendarz diecezjalny - sierpień

INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY

INTENCJA OGÓLNA:
Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

Czytaj więcej

Odpust u Pani Anielskiej

Tradycyjnie 2 sierpnia, w środę, z racji Odpustu Porcjunkuli do Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swą diecezjalną pielgrzymkę przybędą kobiety i dziewczęta z całej diecezji. Centralna Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Piotra Skuchy rozpocznie się o g. 11. Spotkanie u Anielskiej Pani - Matki Zagłębia to wspaniała okazja, by za Jej wstawiennictwem podziękować Bogu za otrzymane dary oraz powierzyć swoje troski i kłopoty. Bóg nigdy nie szczędzi swych łask tym, którzy proszą o nie za pośrednictwem Matki Jego Syna!

Czytaj więcej

Konkurs plastyczny Caritas

Akcja Podaruj Tornister, ma na celu pozyskanie funduszy na zakup jak największej ilości plecaków, które przed rozpoczęciem roku szkolnego zostaną przekazane dzieciom z ubogich rodzin. Partnerem tegorocznej akcji jest firma Semi Line, która również wsparła naszą akcję i przekazała nagrody za udział w konkursie w postaci plecaków! W obecnie trwającym Roku Św. Brata Alberta, nasza diecezjalna Caritas przez cały rok 2017 obchodzi swój srebrny jubileusz. Podczas jubileuszu ze wzmożoną siłą organizuje wydarzenia z których pozyskane środki trafią do podopiecznych Caritas. W swoich działaniach chcemy również uwrażliwić dzieci i młodzież na cierpienie ludzi chorych, samotnych, potrzebujących, zaszczepić w najmłodszych budowanie więzi międzyludzkich oraz potrzebę bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, zachęcając do udziału w Wolontariacie Caritas. Dlatego tez idąc śladami św. Brata Alberta, postanowiliśmy zorganizować konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, polegający na zinterpretowaniu w dowolnej formie plastycznej słów Św. Brata Alberta: "Być dobrym jak chleb"

Czytaj więcej

Rozmowa z ks. Karolem Banasikiem

Ks. Karol Banasik od roku administruje parafią NMP Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach. Przez rok pracował w niej wraz z poprzednim proboszczem, ks. Leonardem Sobczykiem, a od 1 lipca został przez Księdza Biskupa mianowany proboszczem milowickiej wspólnoty. Zapraszamy do lektury rozmowy ks. Karolem. Kolejne wywiady z nowymi administratorami pojawią się na stronie pod koniec miesiąca.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.