Dzień w diecezji - 23 lutego 2017

23 lutego w diecezji

g. 10 finał diecezjalny XXII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych w Wydziale Katechetycznym (o g. 12.30 ogłoszenie wyników).

g. 20 spotkanie formacyjne dla kobiet w Diecezjalnym Centrum Nowej Ewangelizacji "Przyjaciele Jezusa” w Sosnowcu. Gościem będzie s. Anna Bałchan.

 

Rocznica śmierci:

2016 - ksiądz Włodzimierz Surmiński (Będzin).

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 10.00 ks. Janusz Bochenek

g. 10.00 - 11.00 Penitencjarz diecezjalny

g. 11.00 - 12.30 ks. Tomasz Nowak

g. 15.00 - 16.30 ks. Piotr Madeja

g. 16.30 - 18.00 Penitencjarz diecezjalny

W okresie zimowym dyżur od 18.00 do 19.30 zostaje zawieszony

Sułoszowa: szopka z "papieskimi" świętymi

W Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Sułoszowej odbył się konkurs plastyczny na figurkę świętego lub błogosławionego wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II. Wszystkie figurki znalazły swoje miejsce w szopce ustawionej w centralnym miejscu budynku szkoły. Przypominały o tym, że każdy z nas powinien dążyć do świętości, czerpiąc siły, odwagę i miłość od Maleńkiej Miłości – od Dzieciątka Jezus. Konkurs i szopkę przygotowała s.Virginia Marzena Parchoniuk.

Czytaj więcej

Kalendarz diecezjalny - marzec

INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY

INTENCJA EWANGELIZACYJNA:

Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

Czytaj więcej

Karmel: Wielkopostny Dzień Skupienia

Zapraszamy na Wielkopostny Dzień Skupienia do sosnowieckiego Karmelu, aby wsłuchać się w Słowo Żywego Boga, aby zakosztować słodyczy Jego Obecności, aby pozwolić Jego Miłości objąć płomieniem nasze serca i nieść ten płomień dalej - do naszych Braci i Sióstr. Spotkanie w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (ul. M.T. Kierocińskiej 25) odbędzie się 11 marca w godzinach 9.30 – 20. Termin zgłoszeń upływa 8 marca. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie:

Czytaj więcej

II katecheza fatimska

W związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie rozpoczęliśmy publikację cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" - cytat z Ewangelii św. Łukasza jest mottem lutowego rozważania zatytułowanego "Objawienia maryjne".

Czytaj więcej

Zmarł tata ks. Szczepana Tomali

Dnia 18 lutego, po długiej chorobie, w wieku 59 lat zmarł śp. Andrzej Tomala, tata ks. Szczepana Tomali, wikariusza parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona we wtorek, 21 lutego, o g. 13 w kościele parafialnym Narodzenia NMP w Brudzowicach. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym.

Czytaj więcej

Formacja kobiet z s. Bałchan

Zapraszamy na kolejne spotkanie formacyjne dla kobiet, które odbędzie się 23 lutego 2017 (czwartek) o godz. 20:00. Tym razem konferencję poprowadzi s. Anna Bałchan - zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, założycielka i prezes Stowarzyszenia PoMOC dla Kobiet i Dzieci w Katowicach. Na co dzień zajmuje się pracą z ofiarami przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej oraz pracą z ofiarami handlu ludźmi, przymuszonej prostytucji i ich rodzinami. Teolog, streetworkerka, terapeuta, szkoliła się w Polskim Instytucie Ericsonowskim, Polskim Instytucie Terapii Krótkoterminowej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej. Uzdolniona muzycznie śpiewa na chwałę Panu Bogu. Autorka książki "Kobieta nie jest grzechem".

Czytaj więcej

Pogrzeb ks. Lucjana Kaczora

16 lutego śp. ks. Lucjan Kaczor został uroczyście pożegnany i odprowadzony na miejsce wiecznego spoczynku. Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. kanclerza Mariusza Karasia odbyła się w kościele św. Floriana w Sosnowcu, gdzie ks. Lucjan pomagał duszpastersko od 2011 roku, jednocześnie pełniąc funkcję Kapelana Szpitala w Zagórzu i więzienia na Radosze. Śp. ks. Lucjan Kaczor pochowany został na cmentarzu katedralnym w Sosnowcu. 

Czytaj więcej

Archiwum diecezjalne pomaga zaintersowanym

Przez trzy dni w tygodniu - w środy, czwartki i soboty (a od 1 marca we wtorki, czwartki i soboty) od 9 do 13 swoje podwoje otwiera dla wszystkich zainteresowanych Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. Ks. Jerzego Wolnego, mieszczące się w Będzinie przy ul. 9 Maja 2 (przy kościele Nawiedzenia NMP na os. Syberka). Jako jednostka naukowa i edukacyjna służy wszystkim, którzy chcą skorzystać z jego zasobu – przede wszystkim osobom prowadzącym badania genealogiczne, ale także historykom czy socjologom. Choć jeszcze nie wszystkie księgi dotarły na miejsce, już teraz w specjalnych szafach zgromadzonych jest prawie 3 tysiące jednostek archiwalnych - ksiąg metrykalnych (duplikaty tych najnowszych, z ostatnich lat, by w razie nieszczęśliwego wypadku na parafii można było je odtworzyć oraz przekazane w depozyt najstarsze księgi z XVII wieku, m.in. ze Szreniawy, Chechła i Olkusza), akt parafialnych i konsystorskich oraz zabytkowych pergaminów, z których najstarsze pochodzą z XIV wieku. Opiekunem Archiwum jest ks. Tomasz Zmarzły.

Czytaj więcej

30. rocznica święceń biskupich bp. Skuchy

30 lat temu Ksiądz Biskup Piotr Skucha przyjął sakrę biskupią. Z okazji jubileuszu życzymy Ekscelencji wielu łask od Boga i błogosławieństwa w pasterskiej posłudze w naszej diecezji, a także orędownictwa Matki Bożej i świętych Patronów, darów Ducha Świętego i zdrowia.  Przedstawiamy też treść życzeń skierowanych na ręce biskupa pomocniczego naszej diecezji przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.