Festiwal Kolęd zaprasza wokalistów i... filmowców

Na stronie www.mfkip.pl trwają zapisy do XXIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika – przeglądu na trwałe wpisanego w historię diecezji sosnowieckiej i będącego niemal jej rówieśnikiem. Na terenie naszej diecezji sosnowieckiej przesłuchania eliminacyjne do Festiwalu odbędą się 11 grudnia w Dąbrowie Górniczej, 13 grudnia w Będzinie oraz od 11 do 15 grudnia w Jaworznie. W tym roku organizatorzy zapraszają także do konkursu na najlepszy świąteczny film krótkometrażowy.

Czytaj więcej

Pomoc prawna i psychologiczna Caritas

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Jaworzna oraz Będzina, którzy potrzebują fachowej pomocy prawnej oraz wsparcia psychologa do skorzystania z usług Centrum Pomocy Rodzinie Caritas. Dzięki współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w siedzibie Caritas Diecezji Sosnowieckiej przy ul. Korczaka 5 w Sosnowcu, rozpoczęła się trzecia edycja projektu „Centrum Pomocy Rodzinie Caritas”, która działać będzie do końca 2017 roku.

Czytaj więcej

Oazowy weekend w Sławkowie

W weekend od 11 do 12 listopada wspólnota młodzieżowa Ruchu Światło-Życie uczestniczyła w wyjeździe ewangelizacyjnym do Sławkowa. Wśród 31 oazowiczów było 25 uczestników m.in. z Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Olkusza i Jaworzna oraz 5 animatorów. Nad naszym duchowym wzrostem czuwał ks. Łukasz Tkaczyk. Był to czas lepszego poznawania Maryi, a przez Nią i Jej Syna oraz uczenia się i naśladowania Jej cnót. Pogłębialiśmy także nasze rozumienie modlitwy różańcowej, rozważając wraz z Maryją tajemnice radosne różańca. Z racji, że masz wyjazd przypadał na Narodowe Święto Niepodległości nie mogło zabraknąć wątku patriotycznego. Podczas quizu mogliśmy sprawdzić poziom swojej wiedzy dotyczącej Polski oraz jej historii, świetnie się przy tym bawiąc.

Czytaj więcej

Dzień w diecezji - 22 listopada 2017

22 listopada w diecezji

Rekolekcje dla kapłanów w Domu św. Józefa w Będzinie – prowadzi ks. Mirosław Czapla.

g. 15 sztafeta modlitwy o powołania kapłańskie – Strzegowa, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Rocznica śmierci:

1992 - ksiądz Ludwik Sośnierz (Siewierz).

 

Posługa w stałym konfesjonale:

g. 8.30 - 10.00 ks. Grzegorz Koss

g. 10.00 - 11.30 Penitencjarz diecezjalny

g. 11.30 - 12.30 ks. Krzysztof Pawłowski

g. 15.00 - 16.30 ks. Stefan Wyporski

g. 16.30 - 18.00 Penitencjarz diecezjalny

Jubileusz diecezji: uczczono zmarłych księży

85 kapłanów powołał Bóg do siebie przez 25 lat istnienia diecezji. Odchodzą w różnym wieku, czasem jako aktywni duszpasterze w kwiecie wieku, czasem dożywając sędziwej starości, czasem przedwcześnie zniszczeni przez ciężką chorobę. Do końca życia świadczą jednak o Bogu i Jego miłości. 18 listopada w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się Msza św., którą w intencji zmarłych księży celebrowali kapłani naszej diecezji pod przewodnictwem Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Po niej w Domu św. Józefa odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą wszystkich zmarłych prezbiterów, na czele z Księdzem Biskupem Adamem Śmigielskim.

Czytaj więcej

Olkusz: czuwanie "Trzy namioty"

Trzy Namioty to seria czuwań zapoczątkowana w 2011 r. przez olkuskie wspólnoty. Inspiracją były słowa św. Piotra wypowiedziane na Górze Przemienienia: "Panie, tak dobrze nam tu być. Jeśli chcesz, rozbiję tu trzy namioty: dla Ciebie, dla Mojżesza i dla Eliasza" (Mt 17, 4). Zapraszamy 25 listopada o g. 19 do olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła!

Czytaj więcej

Zlot Legionu Maryi

Zapraszamy wszystkich członków, auksyliatorów i sympatyków na doroczny Zlot Legionu Maryi, który odbędzie się 25 listopada w kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. "My Legioniści zgromadzeni w tym dniu będziemy dziękować Bogu za całoroczny dorobek naszej służby, bowiem jesteśmy powołani przez Maryję - pierwszą uczennicę Chrystusa - do pracy w Jego winnicy. Mamy znać i głosić świadectwa o Nim naszym braciom do, których Ona nas pośle. Mamy dziękować Bogu za ten wybór. I dziękujemy Mu stale za wszelkie dobro, jakie miało i ma miejsce w naszym życiu, w naszej pracy, w waszej parafii. Nasze czasy wymagają jasnego, wyraźnego świadectwa życia chrześcijańskiego. Potrzeba nam dobrych rodzin, bo to ze zdrowych duchowo i moralnie rodzin wyrasta zdrowy naród. Kościołowi potrzeba nowych licznych powołań, by nie zapomniano głoszenia świadectw o Chrystusie na naszej ziemi, by kształtować umysły i serca dzisiejszego pokolenia" - pisze prezydent Kurii Legionu Maryi Stanisława Dramińska.

Czytaj więcej

Ks. Tosza: Ubóstwo dotyczy każdego człowieka

Ubóstwo dotyczy każdego człowieka bez wyjątku. Zdefiniowanie tego, kto jest najbardziej potrzebujący jest trudne. Czy człowiek, który żyje w dostatku, a tak naprawdę ma puste życie, czy ten, który przeżywa radykalną formę ubóstwa materialnego, ale ma poczucie sensu w życiu, jest solidarny – mówi w rozmowie z KAI ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem w Jaworznie. Duchowny wraz z podopiecznymi prowadził rekolekcje "Ubogi niech do mnie przyjdzie" w Bazylice Mariackiej w Krakowie z okazji obchodzonego w niedzielę, 19 listopada, I Światowego Dnia Ubogich.

Czytaj więcej

Będzin-Łagisza: Biskup spotkał się z ubogimi

Pasterz Diecezji Sosnowieckiej w przededniu I Światowego Dnia Ubogich odwiedził również podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie- Łagiszy. Oprócz ciepłych słów Pasterz Kościoła sosnowieckiego podarował wsparcie finansowe w kwocie 1 000 zł na funkcjonowanie Schroniska oraz środki czystości. Wśród ofiarodawców znalazły się również zaprzyjaźnione firmy takie jak Zakład Przemysłu Cukierniczego Skawa z Wadowic oraz producent ręczników ADVERTEX. Podczas wizyty Ksiądz Biskup zapoznał się z codziennym funkcjonowaniem placówki. Ordynariusz odwiedził pokoje mieszkańców, kuchnię oraz magazyn, w którym wydawana jest żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

Czytaj więcej

Sosnowiec: ekumeniczna jutrznia

Sosnowiecka cerkiew pod wezwaniem świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii stała się w sobotę miejscem wspólnej modlitwy uczestników 36. Ekumenicznego Spotkania Biskupów - przyjaciół ruchu Focolari. W nabożeństwie udział wziął także Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. 35 biskupów pochodzących z 17 krajów świata i reprezentujących 21 Kościołów chrześcijańskich spotyka się w tym roku Katowicach dzieląc się doświadczeniem życia w ruchu Focolari. Hasłem spotkania są słowa Razem wyznajemy wiarę – razem wychodzimy do ludzkości. Maryja, Matka Jezusa". Kolejne Ekumeniczne Spotkanie Biskupów jest planowane w przyszłym roku. 

Czytaj więcej


 
W celu uczynienia strony internetowej bardziej użyteczną i funkcjonalną, używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne
ze zgodą użytkownika na ich stosowanie. Dowiedz się więcej lub zmień ustawienia plików cookies.