Otwarcie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego
Biskup Grzegorz Kaszak dokonał 7 maja 2012 r. poświęcenia nowej sosnowieckiej inwestycji - Parku Naukowo Technologicznego zlokalizowanego na terenie dawnej kopalni „Niwka – Modrzejów". Wartość inwestycji, mającej przyciągnąć do miasta nowych inwestorów, to ponad 36 mln złotych, w znacznej części pochodzących z unijnych dotacji.
„Bóg wszelkiej mądrości, różnymi sposobami prowadzi nas do coraz głębszego poznania Jego samego (...). Wzywajmy dziś jego błogosławieństwa nad tym miejscem, które ukazuje dzieła ludzi: ich kulturę, tożsamość, dziedzictwo oraz pragnienie doskonalenia" – tymi słowami wprowadzenia Ksiądz Biskup rozpoczął obrzęd poświęcenia obiektu. We wcześniejszym wystąpieniu na konferencji poświęconej inwestycji zwracał on uwagę na łączenie tradycji z nowoczesnością, z jakim mamy do czynienia w przypadku Parku. Podkreślił, że to miejsce zagwarantuje nie tylko nowe miejsca pracy, ale i „możliwość rozwoju ludzi pracujących Bogu na chwałę i dla dobra ludzkiego".
Budowa Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom korzystnych warunków do prowadzenia innowacyjnej działalności gospodarczej. Miasto decydując się na rewitalizację zdegradowanych terenów poprzemysłowych chce pobudzić lokalną gospodarkę i zmienić wizerunek miasta w oczach inwestorów.
Będący częścią projektu „Gospodarcza Brama Śląska" Park powstał we współpracy m.in. z uczelniami, mającymi swoje siedziby w Zagłębiu i na Śląsku – Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Śląskim i Politechniką Śląską. To właśnie te placówki mają być kuźniami kadr dla firm korzystających z nowoczesnych technologii i wdrażających innowacje, na które tą inwestycją otwiera się Sosnowiec.
W ręce inwestorów trafią gotowe pomieszczenia wyposażone w odpowiednią infrastrukturę techniczną. „To nowa jakość, gdyż ani biura ani tereny produkcyjne o tym standardzie w mieście nie istniały" – podkreślił prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. Teren pod zabudowę to ponad 15 tys. m2. Oddane w dniu dzisiejszym dwa budynki zajmują powierzchnię 2,5 tys. m2, a ich powierzchnia użytokowa to blisko 9 tys. m2. Przyjęte podczas budowy nowoczesne rozwiązania pozwolą na uruchomienie produkcji dla branż tak wymagających jak farmacja, biotechnologia czy elektronika. Jak zapewniał prezydent Sosnowca Kazimierz Górski zainteresowanie ofertą jest ogromne, a pierwsze firmy pojawią się tutaj już w lipcu.