Sosnowiec: poświęcenie nowej Komendy Miejskiej Policji

Data dodania: 2022.01.21

4 kondygnacje, ponad 8,5 tys. m2 powierzchni użytkowej, miejsce pracy dla blisko 300 funkcjonariuszy. To tylko najważniejsze liczby opisujące otwartą 21 stycznia br. nową Komendę Miejską Policji w Sosnowcu. Budynek wart blisko 50 mln zł poświęcił bp Grzegorz Kaszak.

Wśród zaproszonych gości pojawili się także: Bogdan Święczkowski – prokurator krajowy, gen. insp. Jarosław Szymczyk – komendant główny Policji, ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i diecezjalny kapelan Policji, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, radni Sejmiku Województwa Śląskiego oraz reprezentanci władz Miasta Sosnowca.

Podczas symbolicznego przekazania klucza do budynku nowej komendy, gen. insp. Jarosław Szymczyk powiedział:

- Ta uroczystość ma dla mnie znaczenie też osobiste, ponieważ jeszcze jako szef garnizonu śląskiego w 2015 roku miałem przyjemność podjąć decyzję, po uzgodnieniu z prezydentem Chęcińskim, o budowie tej właśnie komendy.

Dziś, jako komendant główny Policji, mam zaszczyt przyjechać i w gronie tak znamienitych gości otworzyć tę inwestycję. Myślę, że funkcjonariusze poprzez swoją ciężką służbę i pracę najbardziej zasłużyli na to, aby funkcjonować w tych nowoczesnych warunkach. Ale przede wszystkim na takie godne warunki przyjmowania zasługują mieszkańcy Sosnowca – powiedział gen. Szymczyk.

Przed poświęceniem nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu swoje gratulacje wyraził również bp Grzegorz Kaszak:

- Chciałem pogratulować tej pięknej inwestycji, bo ta Komenda jest obecnie najnowocześniejsza w Polsce. Życzę wszystkim policjantom, aby wszystkie sprawy, które będą się tu rozgrywały, rozwiązywały się zawsze pomyślnie – mówił sosnowiecki ordynariusz.

Po części oficjalnej, zaproszeni goście mogli razem z przewodnikiem zwiedzić najważniejsze miejsca nowej Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Zostały im zaprezentowane m.in. sale odpraw, nowoczesne depozyty broni osobistej, najnowsza technologicznie w kraju strzelnica, siłownie, sale ćwiczeń oraz podziemny parking.

Budynek nowej komendy mieści się przy ul. Janowskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie otwartego w 2019 r. nowego budynku sosnowieckiej Prokuratury.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech