Zmiany kapłańskie A.D. 2022

Data dodania: 2022.06.15

15 czerwca w Domu SZILO w Czeladzi odbyła się Konferencja Księży Dziekanów Diecezji Sosnowieckiej. Obradom przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a debaty dotyczyły zagadnień duszpasterskich, katechetycznych oraz gospodarczo-ekonomicznych zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i parafialnym.

Sosnowiecki ordynariusz wręczył również dekrety powołujące kapłanów diecezji sosnowieckiej na nowe parafie i stanowiska.

Wybrane nominacje na urzędy i funkcje:

Ks. Bochenek Wojciech SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu (z dniem 1 lipca br.)

Ks. Jabłoński Krzysztof - mianowany kapelanem Nowego Szpitala w Olkuszu (z dniem 1 września br.)

Ks. Kempiński Paweł - mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Niewidomych i Niedowidzących

Ks. Kuczek Dawid - mianowany referentem Wydziału Finansowo-Gospodarczego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu (z dniem 27 sierpnia br.)

Ks. Kuśmierz Sławomir SCJ - skierowany do posługi duszpasterskiej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Małodobry Andrzej - mianowany kapelanem Kapelanii Lotniskowej przy kaplicy ekumenicznej pw. Chrystusa Króla (lotnisko Katowice-Pyrzowice)

Ks. Mosoń Rafał - ustanowiony rezydentem w parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu

Ks. Mroczek Dariusz - skierowany do posługi duszpasterskiej  w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu

Ks. Nackowski Adam - mianowany wicedyrektorem Archiwum Diecezji Sosnowieckiej im. ks. Jerzego Wolnego w Będzinie

Ks. Smalcerz Tomasz - ustanowiony rezydentem w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach

Ks. Szot Przemysław - mianowany dyrektorem Caritas Diecezji Sosnowieckiej (z dniem 27 sierpnia br.)

Nominacje na urząd proboszcza:

Ks. Flak Tomasz SCJ - na prośbę Prowincjała Zgromadzenia Księży Sercanów z dniem 1 lipca 2022 roku mianowany został na urząd proboszcza parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu

Ks. Pikuła Zenondotychczas administrator parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Ks. Piwowarski Jacentydotychczas administrator parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jaworznie-Sobieskim, z dniem 15 czerwca 2022 roku mianowany proboszczem w/w parafii

Nominacje
na administratorów nowych parafii:

Ks. Folga Tomasz - dotychczas dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej, mianowany administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu – Niwce (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Gęgotek Ryszarddotychczas wikariusz parafii pw. św. Barbary w Jaworznie - Podłężu, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Ks. Małodobry Andrzejdotychczas wikariusz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Ciężkowicach, mianowany administratorem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Markowicz Piotrmianowany administratorem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Górniczej-Okradzionowie (z dniem 28 kwietnia 2022 r.)

Ks. Sołtysek Mirosławdotychczas administrator parafii pw. Nawiedzenia NMP w Pyrzowicach, mianowany administratorem parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi (z dniem 30 lipca 2022 r.)

Ks. Wróbel Wiesławdotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich, mianowany administratorem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie – Borach (z dniem 16 lipca 2022 r.)

Nominacje dla neoprezbiterów:

Ks. Byrczek Maciej - mianowany wikariuszem parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej

Ks. Goncerz Kacpermianowany wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej

Ks. Stanek Mateuszmianowany wikariuszem parafii pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie

Skierowany na studia:

Ks. Jaskuła Tomaszdotychczas wikariusz w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, skierowany na studia licencjackie z zakresu teologii biblijnej na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie

Na emeryturę przechodzą:

Ks. Grela Janusz - dotychczas administrator parafii pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 30 lipca 2022 r. Ks. Janusz Grela zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Grzyb Eugeniusz dotychczas administrator parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę z dniem 16 lipca 2022r. Ks. Eugeniusz Grzyb zamieszka w Domu Księży św. Józefa w Będzinie

Ks. Janicki Stanisławdotychczas administrator parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie-Borach, zwolniony z urzędu administratora w/w parafii i skierowany na emeryturę (z dniem 16 lipca 2022r.). Z dniem 16 lipca 2022 roku ks. Stanisław Janicki mianowany został penitencjarzem w Sanktuarium NMP  Nieustającej Pomocy w Jaworznie- Osiedlu Stałym, gdzie zamieszka.

Nominacje dla diakonów
(parafie praktyk):

Dk. Błaut Mateusz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Dk. Jastrzębski Konrad - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu

Dk. Latos Karol - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu

Dk. Lipień Tomasz - skierowany na praktykę duszpasterską do parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu

Dekrety pozostałych zmian wikariuszowskich są przekazane do wiadomości zainteresowanych księży 15 czerwca br. podczas wieczornych spotkań w poszczególnych dekanatach. Zaczną obowiązywać z dniem 27 sierpnia br.