Olkusz: Msza w intencji górników

Data dodania: 2022.12.06

4-go grudnia, w niedzielę, o godz. 10.00 w Bazylice pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu została odprawiona Msza święta m.in. o Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo św. Barbary dla byłych górników kopalń i pracowników ZGH Bolesław oraz za ich rodziny, a także za zmarłych górników i zmarłych z rodzin górniczych.

Eucharystii przewodniczył ks. Mieczysław Miarka – proboszcz parafii. Homilię wygłosił ks. Tomasz Karaś, zwracając w niej uwagę m.in. na św. Jana Chrzciciela, a także na postać św. Barbary – Patronki górników - oraz na wielki trud górniczej pracy.

Ks. Karaś - jak sam zauważył - pochodzi z rodziny górniczej i ten trud jest mu bliski. W koncelebrze udział brał także ks. Stefan Rogula.

Przybyli na tę górniczą uroczystość przedstawiciele zakładu ZGH Bolesław, władze, minister Jacek Osuch. Obecny był górniczy poczet sztandarowy. Muzycznie wzbogacała też uroczystość Orkiestra ZGH Bolesław. Grała ona przed rozpoczęciem Mszy św., w jej trakcie oraz zagrała kilka utworów po jej zakończeniu, przy Bazylice olkuskiej. Na zakończenie Eucharystii odśpiewano, wspólnie z Orkiestrą, pieśń „Boże coś Polskę”.

tekst i zdjęcia: Tomasz Wilczyński