Dzień pokuty za grzech wykorzystania seksualnego (24.02)

Data dodania: 2023.02.23

Do włączenia się w modlitwę w intencji skrzywdzonych w pierwszy piątek Wielkiego Postu i otoczenia osób wykorzystanych seksualnie modlitwą przez cały marzec – zgodnie z intencją papieża Franciszka – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Przed Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego abp Wojciech Polak zwrócił uwagę, że krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia: poczucia własnej wartości, zaufania do drugiego człowieka, ale także przestrzeni wiary.

- Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełnego miłości. Jakże trudno sercu przepełnionemu bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie i że można liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła – zaznacza Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

„Otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – pisze abp Polak, zachęcając do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami.

Materiały duszpasterskie pomocne do przeżycia tego dnia w parafiach i wspólnotach znajdują się na stronie www.wspolnotazezranionymi.pl .

Arcybiskup Polak zwraca też uwagę na papieską intencję modlitwy na marzec 2023, która koncentruje się wokół osób skrzywdzonych w Kościele.

- Naszą odpowiedzią niech będzie modlitwa, towarzyszenie i wrażliwość okazana osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi! – zachęca Delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Michał Niemczak
Fundacja Świętego Józefa