Obchody 3 maja w Czeladzi

Data dodania: 2023.05.05

Trzeciomajowe obchody uroczystości Matki Bożej Królowej Polski w parafii pw. św. Stanisława B.M. w Czeladzi rozpoczęły się Mszą Świętą o godzinie 10.00. Przewodniczył jej ks. Jarosław Wolski, proboszcz. Obecni byli przedstawiciele lokalnych władz: burmistrz miasta Czeladź –  Zbigniew Szaleniec wraz z małżonką, zastępca burmistrza ds. społecznych – Beata Zawiła, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego – Jan Powałka, radni Rady Powiatu Będzińskiego, przewodniczący Rady Miejskiej – Dominik Penar, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Marcin Gadecki i Andrzej Mentel, a także członek Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – Ryszard Gwiazda.

Uroczysty charakter spotkania został podkreślony także poprzez liczny udział pocztów sztandarowych lokalnych szkół i organizacji. Nie zabrakło też klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, która równym krokiem wmaszerowała do świątyni i utworzyła szpaler wzdłuż nawy głównej.

W swej homilii celebrans podkreślił znaczenie Maryi, która jako Królowa Polski prowadzi nasz naród do Swego Syna. Jest Ona Królową, której panowanie jest służbą ludziom. Dzięki Niej możemy poczuć się jak dzieci. W tym szczególnym dniu czcimy naszą Matkę i zarazem Królową panującą w naszej ojczyźnie. Musimy pamiętać również o wiekopomnym wydarzeniu sprzed ponad dwustu lat, jakim było uchwalenie pierwszej na kontynencie europejskim Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie pokazało, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać, jeśli tylko jesteśmy zjednoczeni. Ta Konstytucja była zalążkiem tej jedności, która potem umożliwiła naszemu narodowi przetrwanie trudnych dziejów historii naszej ojczyzny. Dlatego muszą ustać obecne podziały i waśnie, jeśli chcemy dbać o dobro naszej ziemskiej ojczyzny oraz dobro przyszłych pokoleń. Takie zjednoczenie jest możliwe tylko pod krzyżem, bo krzyż jest wpisany w dzieje ludzkości i dzieje poszczególnych narodów. By móc zbudować lepszą przyszłość, należy szanować przeszłe tradycje i uczyć się na błędach poprzednich pokoleń.

Na zakończenie spotkania proboszcz podziękował wszystkim zebranym za wspólną modlitwę i ofiarowane komunie w intencji naszej ojczyzny. Następnie odmówiona została modlitwa za ojczyznę księdza Piotra Skargi. Drugą część uroczystości stanowił uroczysty pochód na plac Konstytucji 3 Maja, który poprowadziła górnicza orkiestrą dęta pod batutą Józefa Marczyńskiego. Tam odbyły się obchody miejskie, a pod pomnikiem ku czci Czeladzian poległych w obronie ojczyzny złożono kwiaty.

relacja Agnieszka Babio & ks. Andrzej