Diecezja: nowy apostolat modlitwy za kapłanów

Data dodania: 2023.02.24

Odpowiadając na prośbę wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej, którzy w duchu miłości i odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła pragną otoczyć modlitewną opieką kapłanów oraz wypraszać nowe powołania kapłańskie i zakonne bp Grzegorz Kaszak zatwierdził w diecezji sosnowickiej prywatne stowarzyszenie o charakterze modlitewnym i formacyjnym pod nazwą Apostolat Złota Róża.

Posiada ono swój statut. Patronami Apostolatu jest Najświętsza Maryja Panna oraz św. Jan Paweł II. Celem Apostolatu jest przede wszystkim modlitwa w intencji kapłanów oraz nowych powołań kapłańskich. Realizowane jest to poprzez tworzenie grup modlitewnych, składających się z 21 osób, których członkowie podejmują modlitwę, posty lub inne dobrowolne wyrzeczenia w intencji powołanych do kapłaństwa.

Członek Apostolatu jest zobowiązany do ofiarowania jednego dnia wyznaczonego przez animatora grupy w cyklu trzytygodniowym jako czasu szczególnej modlitwy za kapłanów i w intencji nowych powołań kapłańskich.

W wyznaczonym dniu powinien w tych intencjach odmówić jedną tajemnicę Różańca św., Koronkę do Bożego Miłosierdzia, modlitwy św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła Ił oraz podjąć post lub inne dobrowolne wyrzeczenie. Ponadto wszyscy członkowie Apostolatu powinni wspólnie uczestniczyć we Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwszy czwartek miesiąca.

Pierwsza wspólnota Apostolatu Modlitwy i Postu za Kapłanów Złota Róża powstała 1 marca 2007 roku przy parafii pw. Bożego Ciała w Siedlcach. Założycielką wspólnoty jest Teresa Kruszewska, a opiekunem duchowym dzieła jest obecnie ks. Grzegorz Koc.

W diecezji sosnowieckiej pierwsze wspólnoty powstały z inicjatywy Danuty Zięby i Magdaleny Michalak przy sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu. Obecnie istnieją tam trzy „Złote Róże”.

Natomiast w Sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej istnieją cztery „Złote Róże”, a założyła je i animuje Janina Madej. Pomagają jej w działalności m.in. Anna Bober, Elżbieta Podsiadło, Halina Nowak.

Każdy z należących do Apostolatu ma troszczyć się o pogłębianie życia duchowego poprzez codzienną modlitwę, częste korzystanie z sakramentów św., lekturę Pisma Świętego, czynne zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej, a raz na dwa lata brać udział w rekolekcjach zamkniętych. W naszej dąbrowskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej czynimy to szczególnie w każdy pierwszy czwartek miesiąca oraz w inne wyznaczone dni, np. 13, 19, 28 dnia miesiąca gromadząc się na okolicznościowych nabożeństwach. W ten sposób chcemy wyrazić naszą miłość wedle słów: „Wszystko czynić z miłości do Jezusa i Maryi”. Pragniemy także zachęcać innych do modlitwy za kapłanów i w intencjach nowych powołań do stanu kapłańskiego i zakonnegoopowiada Janina Madej.

ks. Tomasz Zmarzły