Będzin-Grodziec, Parafia pw. bł. Honorata Koźmińskiego

www.parafiahonorata.pl

Liczba mieszkańców: 2 800

Rys historyczny:

Parafia pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Będzinie-Grodźcu została ustanowiona przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Leszek Kołczyk.

Dla potrzeb duszpasterskich wiernych osiedla przy ul. M. Konopnickiej w Będzinie-Grodźcu biskup częstochowski Stanisław Nowak powołał 18 października 1989 r. wikariat terenowy parafii pw. św. Katarzyny. Kult sprawowano początkowo w niewielkiej kaplicy wybudowanej w 1990 r., a rok później na wiosnę rozpoczęto budowę kościoła. 4 maja 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny pod budowę kościoła.

Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB pobłogosławił świątynię 11 października 1998 r., a jej uroczystego poświęcenia (konsekracji) dokonał 15 października 2000 r.

Do parafii należą:

Ulice: Asnyka nr 1-3, 2-25, Barlickiego nr 6-30 i 53 do końca, Graniczna, Kempy, Kijowska, Konopnickiej, Rodzinna, Strzyżowicka, Szybowcowa, Torowa, Willowa

Święto patronalne (odpust parafialny):

13 października – bł. Honorata Koźmińskiego – niedziela po uroczystości

Msze święte: