Archiwum Diecezjalne

archiwum logo

Archiwum Diecezji Sosnowieckiej

im. Ks. Jerzego Wolnego (ADSC)

ul. 9 Maja 2, 42-500 Będzin
(budynek parafialny przy kościele pw. Nawiedzenia NMP, os. Syberka)

Dyrektor:
ks. Tomasz Zmarzły

DO POBRANIA:

STATUT ARCHIWUM (doc)

Rejestr zmian wpisów w księgach metrykalnych (doc)

Archiwum czynne w środy, czwartki i soboty od 9.00 do 13.00. Interesantów prowadzących badania genealogiczne prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i umówienie się (e-mail, tel.) na konkretny termin.

Informacja dla Księży dotycząca odbioru duplikatów i rejestru zmian:

1. Do Archiwum przywozimy przede wszystkim księgi chrztów, małżeństw i zmarłych od momentu utworzenia diecezji sosnowieckiej w 1992 r. Jeśli na parafii znajdują się starsze duplikaty, np. od momentu utworzenia parafii, to również je oddajemy do Archiwum.

2. Przywozimy tylko te księgi, które są już zakończone i w takim stanie, jak znajdowały się w biurze parafialnym.

3. Mile widziane jest przekazanie do Archiwum najstarszych zasobów w celu odpowiedniego ich zabezpieczenia i uchronienia przed zniszczeniem.

4. Rejestr zmian w księgach metrykalnych można przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście w godzinach pracy archiwum.