Spotkania Małżeńskie

CHARYZMAT I MISJA W KOŚCIELE.

Spotkania Małżeńskie są ruchem rekolekcyjnym i formacyjnym małżeństw, a przez to i rodziny, mającym na celu odnowienie więzi małżeńskiej. Podstawową formą pracy SM są dwudniowe weekendowe rekolekcje zamknięte prowadzone przez trzy pary małżeńskie i księdza. Ich treścią jest dialog męża i żony, zmierzający do głębszego zrozumienia, zwiększenia wzajemnego zaufania oraz akceptacji. Nie jest on celem samym w sobie, ale prowadzi do autentycznego spotkania osób: małżonków między sobą i z Bogiem. W środowisku „Spotkań Małżeńskich" zostały wypracowane zasady dialogu, rozumianego jako sposób rozwijania więzi w rodzinie, z innymi ludźmi, jako postawa życiowa i sposób obecności w świecie.

Więcej informacji można znaleźć pod adresami: www.spotkaniamalzenskie.pl oraz

SPOTKANIA MAŁŻEŃSKIE W DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ.

Poczynając od 1993 r z inicjatywy i zachęty księdza Józefa Guta, ówczesnego wikarego w parafii MB Nieustającej Pomocy w Jaworznie, pary małżeńskie z Jaworzna zaczęły uczestniczyć w weekendach organizowanych przez ośrodek krakowski Spotkań Małżeńskich. Wiosną 1995 r odbył się w parafii pierwszy cykl Wieczorów dla Zakochanych, w którym uczestniczyło blisko 30 par. Do chwili obecnej w Wieczorach dla Zakochanych oraz wyjazdowych Rekolekcjach dla Narzeczonych uczestniczyło łącznie ponad 570 par.

We wrześniu 1998 r z pomocą pary liderów z ośrodka krakowskiego odbył się pierwszy w diecezji „Weekend Małżeński". Od tamtej pory w zorganizowanych przez nasz ośrodek rekolekcjach małżeńskich uczestniczyło ponad 200 małżeństw oraz 16 kapłanów i kleryków. Osoby duchowne uczestniczące w takich rekolekcjach pogłębiają swój dialog z Bogiem oraz pomiędzy sobą. Zdobywając doświadczenie dialogu księża mogą także wspomagać swoją posługą duszpasterstwo rodzin w ramach Spotkań Małżeńskich lub innych wspólnot.

Aktualnie nasz ośrodek tworzy 11 małżeństw oraz 3 kapłanów, pracujących w różnych parafiach diecezji. Zgodnie ze statutem, od 2004 r działaniami ośrodka kieruje Zarząd złożony z 4 małżeństw.

Zapraszamy także Was – drodzy małżonkowie i narzeczeni – na spotkanie ze sobą i z Bogiem poprzez DIALOG

Aktualne terminy rekolekcji oraz kontakty do zgłoszenia uczestnictwa podane są tutaj: