Czeladź, Parafia pw. MB Bolesnej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 5 678

Rys historyczny:

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi została ustanowiona 24 stycznia 1937 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Imiela.

Staraniem pierwszego proboszcza, z fundacji francuskiego Towarzystwa Bezimiennego Kopalń Węgla „Czeladź" oraz pracowników kopalni „Czeladź", w latach 1922-1924 wybudowano okazałą świątynię. Do powstania kościoła przyczynił się Wiktor Vianney, krewny Proboszcza z Ars, ówczesny dyrektor kopalni. Świątynia, zaprojektowana przez architektów francuskich m.in. dziekana kapituły w Beranson - ks. Abgal'a, wzniesiona została w stylu neoromańskim, nawiązującym do wczesnochrześcijańskich bazylik rzymskich.

Kościół pobłogosławił w 1924 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński, a jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 1 września 1957 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

Od momentu przekazania przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka 6 października 1986 r. relikwii św. Jana Vianney’a rozwija się kult świętego. Dla jego potwierdzenia biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak erygował 3 maja 2015 r. sanktuarium św. Jana Vianney’a.

Na uwagę we wnętrzu zasługują m.in. witraże wykonane w Zakładzie Witrażów i Mozaik S. G. Żeleńskiego w Krakowie, autorstwa Alfreda Żmudy z 1924 r., Zofii Leśniakówny z 1934 r. oraz Adama Bunscha z 1965-1968 r. W kościele znajdują się organy wybudowane przez firmę Rieger. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Ulice: Bema, Betonowa, Borowa, Broniewskiego, Brzechwy, Francuska, Harcerska, Kościuszki, Krakowska, Krzywa, Lwowska, Mickiewicza, Nowopogońska, nr parzyste do 100, nieparzyste od ul. Wiejskiej do 97, Piastowska, Poniatowskiego, Pusta, Pułaskiego, Sikorskiego, Sułkowskiego, Stalowa, Staropogońska, Szybikowa, 3 Kwietnia, 3 Szyb, Trznadla, Warszawska, Wiejska nr nieparzyste, Wojciechowskiego, Zwycięstwa, Żeromskiego

Święto patronalne (odpust parafialny):

15 września – Matki Bożej Bolesnej – niedziela po uroczystości

4 sierpnia – św. Jana Vianney'a

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.30, 9.30, 11.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Józef Handerek

Wikariusz: ks. Paweł Kurczab

Rezydent: ks. Tomasz Smalcerz