Czeladź, Parafia pw. św. Mateusza Apostoła

41 - 250 CZELADŹ

Liczba mieszkańców: 3 400

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Mateusza Ap. w Czeladzi została ustanowiona 25 maja 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Kantor.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 27 września 1983 r. dla potrzeb duszpasterskich wiernych osiedla „Musiała" w Czeladzi został powołany wikariat terenowy parafii pw. św. Stanisława BM. Kult sprawowano początkowo w niewielkiej kaplicy przy ul. Powstańców Śląskich.

Staraniem ks. Jana Kantora i wiernych przystąpiono do budowy kaplicy i pomieszczeń kościelnych. Nowe budowle, w tym kaplicę, salę katechetyczną i mieszkania dla duszpasterzy, pobłogosławił 21 września 1986 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej. Przebudowy kaplicy na okazalszy kościół dokonał ks. Jan Gaik. Jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 21 września 1995 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha.

Do parafii należą:

Ulice: Górnicza, Miła, 21 Listopada, Dehnelów, Powstańców Śląskich, Skłodowskiej, Węglowa

Święto patronalne (odpust parafialny):

21 września – św. Mateusza Ap.

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.30, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.00 i 18.00

W wakacje: Niedziela godz.: 8.00, 11.00 i 17.00; dni powszednie godz. 18

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Grzegorz Maciejewski

Wikariusz: ks. Radosław Skałka

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Kantor, ks. Jan Gaik, ks. Jan Błaszczyk, ks. Stanisław Rozner, ks. Zbigniew Bigaj

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

br. Krzysztof Migas, s. Aneta Hajdasz, s. Magdalena Piotrowska

Strona internetowa parafii: