Czeladź, Parafia pw. św. Wojciecha BM

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 986

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Wojciecha w Czeladzi została ustanowiona 30 kwietnia 1986 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Klekot.

Dla potrzeb duszpasterskich wiernych czeladzkiego osiedla „XXXV-lecia PRL" biskup częstochowski Stefan Bareła powołał 27 września 1983 r. wikariat terenowy parafii pw. św. Stanisława BM. Do czasu wybudowania kaplicy i domu parafialnego kult sprawowano w niewielkim, tymczasowym baraku pełniącym funkcje duszpasterskie. Kaplicę, wybudowaną w latach 1987-1990, pobłogosławił 15 kwietnia 1990 r. biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Miłosław Kołodziejczyk. W 1993 r. rozpoczęto rozbudowę kaplicy według projektu Zdzisława Pełczarskiego.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 23 kwietnia 1996 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Składkowskiego, Niepodległości, Legionów, Staszica, Siemianowicka, Parkowa, Bażantów

Święto patronalne (odpust parafialny):

23 kwietnia – św. Wojciecha BM

Msze święte:

W niedzielę i święta godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Włodzimierz Machura

Poprzedni proboszczowie:

ks. Józef Klekot, ks. Marek Turlejski s., ks. Stanisław Rozner, ks. Sławomir Rozner

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):