Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. Chrystusa Króla

TEL: 32 264 40 75

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 8 100

Rys historyczny: Parafia pw. Chrystusa Króla w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 26 września 1955 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Rabsztyn.

W okresie ekspozytury od 6 lipca 1937 r. do sprawowania kultu służyła murowana kaplica, adoptowana z budynku kopalni „Flora", a następnie kaplica (pierwszy kościół) pw. św. Aleksandra przy bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Budowę nowego kościoła, według projektu Wacława Moskalika, rozpoczęto w 1957 r. Świątynię poddano rozbudowie w latach 1982-1983 i 1993-1994, dobudowując m.in. nawy boczne.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 21 października 2001 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Autorem wystroju wnętrza jest Jan Funek, który wykonał m.in. ołtarz główny z przedstawieniem Chrystusa Króla w otoczeniu świętych. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, również autorstwa Jana Funka.

Do parafii należą ulice: Bobrowa, Buczka, Długa (domy prywatne bez bloków), Harcerska, Krasińskiego, Leśna, (domy prywatne bez bloków), 11 Listopada, Mickiewicza, Majakowskiego, Norwida, Nowocmentarna, Partyzantów, Poleśna, Południowa, Poprzeczna, Różana, Słowackiego, Spółdzielcza, Staszica, Szklana, Świerkowa, Tuwima, Uthkego, Wschodnia, Wyspiańskiego, Jana Ziemby, Zagórska, Zgoda

Święto patronalne (odpust parafialny): Chrystusa Króla Wszechświata

Msze święte: W niedziele godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W święta godz.: 7.00, 9.00, 18.00