Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

TEL: 32 262 31 86

Liczba mieszkańców: 5 930

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 28 kwietnia 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Stefan Wyporski.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka 17 sierpnia 1986 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, który swym zasięgiem obejmował dąbrowskie osiedle „Mydlice-Północ". Początkowo, przez pierwszy rok istnienia wikariatu terenowego, do sprawowania kultu służyła kaplica urządzona w prywatnym domu przy ul. Szpitalnej, na terenie parafii pw. św. Barbary. Następnie, do czasu wybudowania kościoła, posługę duszpasterską sprawowano w tymczasowej kaplicy przy ul. Moniuszki. Została ona pobłogosławiona 24 grudnia 1989 r. przez biskupa częstochowskiego. Po uzyskaniu pozwolenia od władz miasta, budowę kościoła wraz z plebanią, według projektu Zygmunta Fagasa i Krystiana Błaszczoka, rozpoczęto w 1991 r. Jego uroczystego poświęcenia (konsekracji) 18 września 2005 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. wystrój prezbiterium autorstwa Jana Funka.

Do parafii należą:

Ulice: Chopina, Dąbrowskiego nr 28, 30, 32, 34, 36, 38, 42, 44, Łukasińskiego, Sienkiewicza - numery parzyste, Sobieskiego nr 35, 45, Żeromskiego

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Antoni Nowak

Wikariusz: ks. Maciej Byrczek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stefan Wyporski, ks. Andrzej Bil