Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. św. Jadwigi Królowej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 6 837

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 25 maja 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Bronisław Chaładyn.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego dla potrzeb duszpasterskich wiernych osiedla zwanego wówczas „Czerwone Sztandary" w Dąbrowie Górniczej został powołany 1 marca 1983 r. wikariat terenowy parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Kult sprawowano początkowo w kaplicy parafii pw. NMP Królowej Polski, a następnie od 1984 do 2003 r. w tymczasowej kaplicy przy ul. Powstańców Śląskich.

Staraniem ks. Bronisława Chaładyna i wiernych w 1985 r. przystąpiono do budowy kościoła, punktu katechetycznego i pomieszczeń kościelnych. Nowe budowle, według projektu Wojciecha Podlejskiego, gruntownie przebudowano w latach 2004-2005, m.in. realizując okazałą wieżę projektu Krystyny Kijak-Zaręby.

Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 2 października 2005 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB w 20. rocznicę istnienia parafii.

We wnętrzu na uwagę zasługuje dekoracja autorstwa Macieja Kauczyńskiego. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Ulice: Al. Piłsudskiego nr parzyste 12, 14, 16, 18, 20, 22, 30, 32, 34, 36, Długa nr 1 i 3, Leśna 3, 5, 7

Święto patronalne (odpust parafialny):

8 czerwca – św. Jadwigi Królowej

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.30, 9.00, 11.00, 12.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Bronisław Chaładyn

Wikariusz: ks. Andrzej Polit

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Dariusz Drzewiecki, ks. Paweł Sproncel, ks. Dariusz Tabor (zmartwychwstaniec), o. Paweł Solecki (franciszkanin), o. Marcin Zaguła (ojciec biały), s. Anna Pudełko (paulistka), s. Jolanta Pudełko (paulistka), s. Joanna Skowronek (nazaretanka), s. Małgorzata Marcinkowska (salwatorianka)