Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 025

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 20 października 1952 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym duszpasterzem i budowniczym kościoła został ks. Włodzimierz Rosso.

Terytorialnie wydzielona została z części parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W okresie ekspozytury od 6 lipca 1937 r. do sprawowania kultu służyła kaplica urządzona w prywatnym domu. Budowę nowego kościoła, według projektu Józefa Jaworskiego, rozpoczęto w 1938 r. Nieukończoną świątynię pobłogosławił 7 lipca 1940 r. biskup częstochowski Teodor Kubina. Dalszą budowę kontynuowano po zakończeniu II wojny światowej i pobłogosławiono 5 grudnia 1948 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 8 maja 1960 r. kościoła dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. dekoracja malarska z lat 60-tych XX w. (zachowane tylko malowane stacje Drogi Krzyżowej) oraz witraże przedstawiające świętych. Całość budowli charakteryzuje nowoczesna, jak na ówczesne czasy, modernistyczna stylistyka.

Do parafii należą:

Ulice: Adamskiego, Asnyka, Bohomolca, Ciasna, Cupiała, Dembowskiego, Długosza, Dolna, Dubois, Ks. Dutkiewicza, Furmana, Gałczyńskiego, Głowackiego, Granitowa, Graniczna, Grunwaldzka, Hempla, Hibnera, Janowska, Kasprowicza, Kilińskiego, Kochanowskiego, Ks. Konarskiego, Konopnickiej (od nr 23), Korzeniec, Kraszewskiego, Krzynówki, Letnia, Limanowskiego, 22 Lipca (Gałczyńskiego), Łańcuckiego, Łącząca, 9 Maja, Malinowe Górki, Mała, Marchlewskiego, Modrzewskiego, Napierskiego, Narodowa, Niemcewicza, Odrodzenia, Olszowa, Pękalskich, Piaskowa, Plater, Podłęknicka (nr nieparzyste), Poniatowskiego (nr l-10), Paderewskiego, Powstańców, Północna, Przodowników, Robotnicza, Równa, Sawickiej, Siewierska, Skalskiego, Stalowa, Sztygarów, Śliwińskiego, Średnia, Urbańskiego, Wróblewskiego, Wspólna, Zapolskiej

Święto patronalne (odpust parafialny):

19 marca – św. Józefa Oblubieńca NMP

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00,10.00, 12.00, 18.00 (zimą 17.00)

W dni powszednie: 8.00, 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Ireneusz Kajdas

Wikariusz: ks. Mirosław Wilk

Poprzedni proboszczowie:

ks. Włodzimierz Rosso, ks. Stanisław Łopaciński, ks. Stanisław Kruszyński, ks. Marian Krzyżanowski, ks. Stanisław Wyganowski