Dąbrowa Górnicza, Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

TEL: 501 553 707

Liczba mieszkańców: 9 200

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej została ustanowiona 19 stycznia 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Zygmunt Woźniak.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 5 września 1983 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy parafii pw. św. Barbary w Dąbrowie Górniczej, który swym zasięgiem obejmował dąbrowskie osiedle „Mydlice". Do czasu wybudowania kościoła do sprawowania kultu służyła tymczasowa kaplica. Budowę kościoła wraz z plebanią, według projektu Zygmunta Fagasa, rozpoczęto w 1986 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 20 maja 2003 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wystrój o tematyce martyrologicznej według projektu Krystyny Rusak. Przy świątyni usytuowano pomnik św. Maksymiliana, autorstwa Karola Badyny.

Do parafii należą:

Ulice: Legionów Polskich - bloki nr nieparzyste od 95 do 149, Grina nr l do 15, Ludowa od nr l do 25 nr nieparzyste, ulice domków jednorodzinnych – Jaworowa nr parzyste, Starościańska, Wolska, Ziemna, Mireckiego nr 50-90

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 sierpnia - św. Maksymiliana

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 8.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Gliszta

Wikariusze: ks. Robert Gacek, ks. Łukasz Małkiewicz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Zygmunt Woźniak, ks. Krzysztof Majcherczyk