Dąbrowa Górnicza-Błędów, Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 324

Rys historyczny:

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie została ustanowiona 21 marca 1920 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Paweł Czapla.

Historycznie od 1220 r. Błędów należał do Zakonu Kanoników Regularnych św. Ducha w Prądniku oraz był własnością biskupów krakowskich. Pod względem przynależności kościelnej początkowo przynależał do parafii Sławków, od XV w. do parafii Chechło, a od 1802 r. do nowo powstałej parafii Niegowonice.

Pierwotny drewniany kościół został wybudowany w 1920 r. Po pożarze 17 maja 1951 r. przystąpiono do budowy nowej murowanej świątyni. Staraniem wiernych i ks. Jana Pietrzyka, w latach 1952-1960, wybudowano nowy kościół. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 30 maja 1960 r. dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Stanisław Czajka.

We wnętrzu na uwagę zasługuje, m.in. wybudowany współcześnie, staraniem parafian i ks. Bronisława Waksmundskiego, nowy ołtarz główny o cechach neogotyckich z przedstawieniem Świętej Trójcy, wykonany według projektu Stefana Andrzeja Deji.

Do parafii należą:

Ulice: Górki, Jesionowa, Kuźnica Błędowska, Nad Strugą, Pustynna, Sztorcowa, Zagórcze nr l a, 16 a, 17, Zagórze, Żołnierska

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszej Trójcy

15 września – NMP Bolesnej

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.00, 9.00, 11.00 (zimą 9.00, 11.00, 16.00)

W święta godz.: 9.00, 18.00

W dni powszednie godz.:18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Bronisław Waksmundzki

Poprzedni proboszczowie: