Dąbrowa Górnicza-Łosień, Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 1 398

Rys historyczny:

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrowie Górniczej-Łośniu została ustanowiona 23 maja 1958 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Musiał.

Kościół, jako filialny parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Mikołaja w Sławkowie, a od 1916-1958 r. jako filialny parafii pw. NMP Częstochowskiej w Łęce, został wybudowany w miejscu, gdzie pierwotnie znajdowała się drewniana kaplica. Z inicjatywy ks. Jana Bronikowskiego oraz miejscowego Komitetu Budowy Kościoła, w latach 1890-1910 wybudowano świątynię, którą uroczyście poświęcił (konsekrował) 16 października 1960 r. biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

W latach 1966-1967 wybudowano plebanię, a z inicjatywy ks. Zbigniewa Jacuńskiego nową dzwonnicę. We wnętrzu na uwagę zasługuje przeniesiony z tej drewnianej kaplicy wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego z XVIII w.

Do parafii należą:

Ulice: Gołonowska, Łaskowa, Orna, Przedziałowa, Zagrabie, Ząbkowicka

Święto patronalne (odpust parafialny):

14 września - Podwyższenia Krzyża Świętego – niedziela po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 9.00, 11.30, 17.00

W dni powszednie godz.: l7.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Zbigniew Śpiechowicz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Musiał, ks. Czesław Tomczyk, ks. Włodzimierz Wyderka, ks. Zbigniew Jacuński, ks. Jerzy Skotnicki

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):