Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce Wielkie, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

DĄBROWA GÓRNICZA-STRZEMIESZYCE WIELKIE
PARAFIA PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA
UL. OFIAR KATYNIA 34 A
42 - 530 DĄBROWA GÓRNICZA
TEL: 32 264 50 44

www.parafiastrzemieszyce.pl

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 6 700

Rys historyczny:

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Wielkich została ustanowiona 10 lutego 1911 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Tadeusz Jaxa Gryf Konarski.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Gołonogu. Pierwotnie w Strzemieszycach istniała murowana kaplica, wybudowana w latach 1900-1903. W wyniku rozbudowy w latach 1903-1910, według projektu Józefa Stefana Pomianowskiego, powstała okazała trójnawowa świątynia w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego z transeptem. Kościół wybudowany został z cegły oraz z kamienia szydłowieckiego, z prezbiterium skierowanym na południe. Do dziś, zgodnie z przygotowanymi planami, nie ukończono budowy trzech wież w fasadzie. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 20 września 1959 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

We wnętrzu szczególnym kultem otoczona jest figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, która znajduje się w centralnej części neogotyckiego ołtarza głównego. Aprobując ciągłość kultu biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB 13 października 2002 r. nadał kościołowi tytuł diecezjalnego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Na mocy uprawnień udzielonych przez Ojca Świętego Benedykta XVI, na podstawie reskryptu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 19 sierpnia 2008 r., strzemieszycka świątynia otrzymała tytuł Bazyliki Mniejszej. Jego uroczyste ogłoszenie miało miejsce 26 kwietnia 2009 r.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neogotycki ołtarz główny z przedstawieniami świętych i błogosławionych oraz witraże: Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1941 r., świętych: Piotra, Józefa, Stanisława Kostki, Teresy z Lisieux, Jadwigi Królowej, Biskupa Stanisława, Antoniego z Padwy, Franciszka z Asyżu oraz Narodzenia i Ukrzyżowania Pana Jezusa z lat 1999-2001.

Bazylika posiada organy zbudowane w latach 1968-1970 przez zakład Truszczyńskiego. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Jana Funka.

Do parafii należą:

Ulice: Akacjowa, Aleja, Astrów, Białostockiego, Boczna, Chabrowa, Fabryczna, Grabocińska, Gruszczyńskiego, Grzybowa, Hetmańska, Hotelowa, Jodłowa, Kamienna, Kombatantów, Kozubka, Kozłowskiego, Krucza, Łazienna, Łuszczaka, Majewskiego, Modrzejowska, Mostowa, Myśliwska, Narutowicza, Obrońców Pokoju, Ofiar Katynia, Orkana, Orla, Polna, Przełajka, Puszkina, Rodzinna, Roztoki Rudna, Rzeczna, Rybna, Składowa, Skośna, Sosnowa, Sosnowiecka, Sportowa, Stacyjna, Strzemieszycka, Studzienna, Szałasowizna, Szarych Szeregów, Środkowa, Świerczyna, Towarowa, Transportowa, Tylna, Wakacyjna, Warszawska, Zielona, Źródlana, Żurawia, Żwirki i Wigury

Kaplice:

Kaplica pw. św. Józefa w Domu Opieki dla Osób Starszych

Kaplica pw. św. Franciszka z Asyżu w domu Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (Pasjonistki), 42-530 Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce, ul. Majewskiego 19

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 9.15, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00