Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice, Parafia pw. św. Marii Magdaleny

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 900

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach została ustanowiona 12 września 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Ireneusz Kajdas.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły 14 listopada 1983 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy parafii pw. Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Do czasu wybudowania kościoła do sprawowania kultu służyła tymczasowa kaplica. Budowę kościoła, z inicjatywy wiernych i ks. Ireneusza Kajdasa, rozpoczęto w 1987 r. a ukończył ją ks. Marceli Magott, co zaowocowało uroczystym poświęceniem (konsekracją) 10 października 2010 r. , której dokonał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

W trwającym wyposażaniu wnętrza na uwagę zasługują witraże, wykonane w latach 2003-2005, przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej oraz rozeta z postaciami Czterech Ewangelistów.

Do parafii należą:

Ulice: Al. Zwycięstwa od nr 22 i od 29, Baśniowa, Fijołkowa, Fredry, Gruntowa, Gruszeckiego l-3 a, Hallerczyków, Jaskółcza, Kasztanowa, Konstytucji PRL, Kusocińskiego, Langego, Leszczynowa, Lipowa, Łąkowa, Nałkowskiej, Oświecenia, Piastowska, Pomłynie, Projektowana, Ptasia, Relaksowa, Rolnicza, Rzemieślnicza, Spacerowa, Stawia, Tetmajera, Traktowa, Wilgowa, Zabłockiego, Zacisze

Święto patronalne (odpust parafialny):

22 lipca – św. Marii Magdaleny

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 12.00, 18.00 (zimą 17.00)

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Marcel Magott

Wikariusz: ks. Piotr Markowicz

Poprzedni proboszczowie:

ks. Ireneusz Kajdas