Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice, Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego

foto: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 5 096

Rys historyczny:

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego (pierwotnie Ducha Świętego) w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach została ustanowiona 10 września 1910 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Plenkiewicz.

Kościół, jako filialny parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Gołonogu, został wybudowany w latach 1902-1905 (o rozpoczęciu prac w 1902 r. związanych z budową fundamentów informował Komitet Budowy Kościoła w liście do kieleckiego Konsystorza biskupiego z dnia 14 marca 1903 r.) lub w latach 1905-1907 (w opisie kościołów ks. Jana Wiśniewskiego). Pobłogosławiony został 16 grudnia 1905 r. przez ks. Franciszka Plenkiewicza. Okazała trójnawowa budowla o cechach neogotyckich, o układzie bazylikowym, została ubogacona w 1934 r. okazałą wieżą. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 21 października 1956 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. dekoracja malarska i snycerska o cechach neogotyckich.

Do parafii należą:

Ulice: Armii Krajowej, Chemiczna, Dąbrowskiej, Dolomitowa, Dworcowa, Dreszera, Hutnicza, Gospodarcza, Górzysta, Korczyńskiego, Młynarska, Nadrzeczna, Orzechowa, Pszenna, Rapackiego, Gen. Sikorskiego, Skłodowskiej, Szosowa, Targowa, Tulipanowa, Willowa, Wapienna, Wypoczynkowa, Zagłębiowska, Zdrojowa, Związku Ora Białego, Al. Zwycięstwa od nr 1 do 25 i do 20

Kaplice:

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Święto patronalne (odpust parafialny):

Zesłanie Ducha Świętego

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.30, 12.00, 17.00

W wakacje godz.: 8.30, 10.30, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.00, 17.30 (zimą 16.30, 17.00), w sobotę 8.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jerzy Małota