Giebło, Parafia pw. św. Jakuba Apostoła

42 – 440 OGRODZIENIEC

Liczba mieszkańców: 1 453

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Gieble swym rodowodem sięga XII w. Pierwotny kościół, dziś znacznie przebudowany o cechach barokowych, zatracił swój pierwotny charakter w wyniku rozbudowy w 1911 r. Bryła i układ przestrzenny romańskiej budowli zostały kompletnie zatarte, kiedy rozebrano wieżę i zachodnią partię nawy wraz z emporą.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie z XVII w., na które składają się architektoniczne ołtarze z obrazami Chrystusa Miłosiernego, Świętej Trójcy, św. Jakuba Apostoła i Matki Bożej Śnieżnej.

Do parafii należą:

Miejscowości: Giebło, Giebło Kolonia, Gulzów, Kiełkowice, Mokrus, Siamorzyce

Kościoły filialne:

kaplica filialna pw. Miłosierdzia Bożego w Kiełkowicach

Święto patronalne (odpust parafialny):

Najświętszej Trójcy

25 lipca – św. Jakuba Ap. – niedziela po uroczystości

W Kiełkowicach: Miłosierdzia Bożego – II Niedziela Wielkanocna

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00 (Kiełkowice), 11.30, 16.00

W dni powszednie godz.: 7.00

Prezbiterzy w parafii: