Gołaczewy, Parafia pw. św. Marii Magdaleny

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 3 560

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach powstała prawdopodobnie w XII lub XIII w. Właścicielem miejscowości był biskup krakowski Iwo Odrowąż, który w 1225 r. ufundował i uposażył świątynię. W 1430 r. kanonik krakowski Paweł z Zatora przebudował ją z drewnianej na murowaną, a w 1875 r. dobudowano nawę, zakrystię oraz wieżę. Wśród zaangażowanych w te prace wymienia się architekta Stefana Szyllera. Kościół wielokrotnie rabowany m.in. przez Kozaków, Austriaków posiada bogate wyposażenie z różnych epok. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) w 1885 r. dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński.

We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. gotycki portal w kruchcie, barokowe wyposażenie – dwa ołtarze boczne św. Mikołaja i Matki Bożej, nowy neogotycki ołtarz główny z wyobrażeniem św. Magdaleny i świętych pańskich oraz dekoracja malarska, autorstwa Janusza Łęgowskiego.

Do parafii należą:

Miejscowości: Chełm, Chrząstowice, Gołaczewy, Kaliś, Podchybie, Zarzecze

Kaplice filialne:

Kaplica pw. NMP Królowej Polski w Chełmie

Kaplica pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zarzeczu

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Święto patronalne (odpust parafialny):

22 lipca – św. Marii Magdaleny

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 8.30 (Chełm i Zarzecze), 10.00, 12.00, 17:00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii: