Jangrot, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 400

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jangrocie swymi początkami sięga XIV w.

Miejscowość niegdyś będąca własnością biskupów krakowskich pierwotnie nosiła nazwę Biskupice, a ok. 1340 r. biskup krakowski Jan Grot zmieniając ją na miasto nadał jej swoje nazwisko.

Pierwotna drewniana świątynia pw. Wszystkich Świętych została zastąpiona obecną, fundacji biskupa krakowskiego Jana Pawła Woronicza. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela został zbudowany w latach 1822-1832 r. według projektu krakowskiego architekta Jana Beka. Fundatorem był biskup krakowski Jan Paweł Woronicz, który w 1824 r. dokonał jego uroczystego poświęcenia (konsekracji).

Wewnątrz na uwagę zasługują m.in. barokowe ołtarze z obrazami: „Św. Rodziny" z XVI w., „Ukrzyżowania" i „Rozmnożenia chleba" z XIX w., autorstwa Michała Stachowicza oraz krucyfiks z XIV w.

Do parafii należą:

Miejscowości: Jangrot, Trzyciąż, Michałówka

Kaplice filialne:

Kaplica pw. św. Jana Nepomucena w Michałówce

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 czerwca – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

W Michałówce: 21 maja – św. Jana Nepomucena

Msze święte:

W niedziele i święta: 8.00, 9.30 (Michałówka), 11.00, 16.00,

W dni powszednie: 7.00, 17.00 (zimą 16.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Bil