Jaroszowiec, Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych

TEL: 32 642 87 70

Liczba mieszkańców: 1 984

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu ustanowiona została 19 września 1978 r. przez biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Stanisław Fert.

Do czasu wybudowania okazałej świątyni miejsce do sprawowania kultu stanowiła, wybudowana staraniem wiernych, kaplica pobłogosławiona 18 sierpnia 1929 r. przez ks. Pawła Frelka. Obecny kościół, wzniesiony w latach 1981-1995, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 21 maja 1995 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Dla potwierdzenia istniejącego od 1929 r. kultu Matki Bożej, czczonej w obrazie autorstwa Jana Szczęsnego Stankiewicza (1860-1939), biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB 24 maja 1996 r. erygował sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie autorstwa Jana Funka, m.in. dekoracja ołtarza głównego z przedstawieniem NMP Wspomożenia Wiernych w otoczeniu świętych i błogosławionych oraz czterech ewangelistów, a także tajemnice różańcowe i stacje Drogi Krzyżowej oraz witraże projektu Józefa Furdyny. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, autorstwa Józefa Siwonia.

Do parafii należą:

Miejscowości: Jaroszowiec, Bogucin Duży, Pazurek, Zalesie Golczowskie, Kolbark-Młyny

Kościoły i kaplice:

Kaplica w Jaroszowcu (pierwsza świątynia parafialna)

Kaplica szpitalna (szpital chorób płucnych)

Święto patronalne (odpust parafialny):

NMP Wspomożenia Wiernych – przedostatnia niedziela maja

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 11.00, 16.00;

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00);

W kaplicy szpitalnej w sobotę – 15.30

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jan Wieczorek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Fert

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

o. Andrzej Nowak (jezuita), s. Auxiliana - Małgorzata Macek (służebniczka)