Jaworzno-Szczakowa, Parafia pw. św. Elżbiety Węgierskiej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 7 128

Rys historyczny:

Za datę ustanowienia parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej uważa się decyzję Kurii Krakowskiej z 1 września 1914 r., kiedy utworzono tymczasowo przy kościele w Szczakowej samodzielną placówkę duszpasterską. Pierwszym ekspozytem został ks. Władysław Bachorz, a pierwszym proboszczem ks. Władysław Studencki.

Pierwotnie mieszkańcy Szczakowej należeli do parafii pw. św. Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie. W związku z rozwojem osady i wzrostem liczby ludności utworzona została tymczasowa kaplica w celu zapewnienia opieki duszpasterskiej wiernym. Z inicjatywy wiernych, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, 28 czerwca 1898 r. rozpoczęto prace budowlane.

Świątynia o cechach neogotyckich wzniesiona została z miejscowego kamienia wapiennego i cegły. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) kościoła 8 września 1921 r. dokonał metropolita krakowski Adam Sapieha.

Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. św. Stanisława z 1883 r. Jest to murowana budowla w stylu eklektycznym z czworoboczną wieżą zakończoną strzelistym hełmem.

We wnętrzu na uwagę zasługuje jednorodne stylowo neogotyckie wyposażenie, na które składają się krucyfiks na łuku tęczy, ołtarz główny i dwa boczne, ambona, chrzcielnica, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały i ławki oraz realizowane nowe witraże. Ponadto w świątyni znajdują się organy romantyczne o trakturze pneumatycznej, wybudowane w latach 1898-1903.

Do parafii należą:

Dzielnice: Szczakowa i Góra Piasku

Ulice: Ariańska, Batorego, Bławatka, Bukowska, Cicha, Chrobrego, Daszyńskiego, Dąbrowskiego, Dąbrówka, Floriana, Fornalskiej, Gagarina, Garbarska, Głogowa, Górnośląska, Grota Roweckiego, Jagiellońska, Jaworznicka, Kablowa, Kaliska, Kamienna, Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Końcowa, Kowalska, Kolejarzy, Koszarowa, Kościuszki, Kraszewskiego, Miedziana, Moździerzowców, Narcyza, Nizinna, Ogrodowa, Olszyny, Parkowa - domy prywatne, Pasternik, Piastowska, Pochyła, Polna, Powstańców Warszawy, Pracy, Rydla, Sadowa, Skrajna, Słoneczna, Słowiańska, Smolna, Sobieskiego nr 1-20, Sosnowa, Szczytowa, Szklarska, Szewska, Stara, Struga, Śmiała, Topolowa - jeden dom, Ujejskiego, Wapniowa, Wesoła, Węgrzyna, Wąska, Wolności, Wróblewskiego, Zamknięta, Zdrowia, Żeleńskiego, Żeromskiego

Święto patronalne (odpust parafialny):

17 listopada – św. Elżbiety Węgierskiej – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00

W dni powszednie godz.: 6.30, 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Józef Gut

Wikariusz: ks. Łukasz Rzemiński

Poprzedni proboszczowie: