Klucze, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 900

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kluczach ustanowiona została 23 maja 1938 r. przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Stefan Misterek.

Z inicjatywy wiernych, w latach 1937-1939, wybudowano kościół parafialny, który 8 grudnia 1939 r. pobłogosławiono i odprawiono w nim pierwszą Mszę św. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni w 1966 r. dokonał administrator diecezji kieleckiej Jan Jaroszewicz.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie m.in. witraże z przedstawieniem Świętych Pańskich.

Do parafii należą:

Ulice: Bogucińska, Bolesławska, Dolna, Dworska Górna, Gołębia, Jurajska, Krótka, Łączna, Nowa, Olkuska, Osada fabryczna, Osiedle XXX-lecia PRL, Partyzantów, Pocztowa, Polna, Poległych, Pustynna, Rudnicka, Stawowa, Środkowa, Rabsztyńska, Zawierciańska

Święto patronalne (odpust parafialny):

27 czerwca – NMP Nieustającej Pomocy

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 12.00, 16.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Marek Łabuda

Wikariusz: ks. Artur Seweryn

Poprzedni proboszczowie:

ks. Roman Mazur, ks. Stefan Misterek, ks. Zbigniew Piotrowski, ks. Stanisław Pułka, ks. Andrzej Ciszewski