Pilica, Parafia pw. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

www.parafia-pilica.pl

Liczba mieszkańców: 2 540

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy pamięta czasy średniowiecza. Pierwotny kościół pw. św. Piotra w Starej Pilicy pełnił funkcję parafialnego do 1409 r., kiedy parafię przeniesiono do nowowybudowanej świątyni o cechach gotyku nadwiślańskiego. Patronem został św. Jan Chrzciciel, którego imię powszechnie nadawano budowlom sakralnym wznoszonym w pobliżu wody. Nie wiemy dokładnie, kiedy poświęcono świątynię. Przypuszcza się, że dokonał tego biskup krakowski Piotr Wysz (1392-1412) lub jego sufragan biskup Zbigniew z Łapanowa. Z fundacji Stanisława Padniewskiego w 1611 r. utworzono kolegiatę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, która przetrwała do 1819 r., kiedy została zniesiona przez metropolitę warszawskiego Franciszka Matulewicza. Obecnie kościół nosi tytuł protokolegiaty, decyzją biskupa Adama Śmigielskiego SDB, który 25 marca 1997 r. ustanowił kapitułę olkusko-pilicką.

We wnętrzu na uwagę zasługują m.in. gotyckie, wielobocznie zakończone prezbiterium z żebrowym sklepieniem, kaplica św. Anny (zbudowana przez Stanisława Pileckiego przez 1559 r.), manierystyczny ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej-Różańcowej, nazywanej Wybawienie Ludu Pileckiego, krucyfiks Ukrzyżowanego Zbawiciela z XVI wieku oraz nagrobek Katarzyny Pileckiej z 1555 r., autorstwa Jana Marii Padovano.

Do parafii należą:

Miejscowości: Biskupice (numery parzyste), Cisowa, Dobra Kolonia, Kocikowa, Sławniów, Wola Konikowa, Zarzecze

Ulice: Armii Krajowej, Barbary, Czaplicowej, Krakowska, Krótka, Księżna, Łazienna, Markowska, Mickiewicza, 3 Maja (nr parzyste), Ogrodowa, Partyzantów, Piłsudskiego, Plac Mickiewicza, Różana, Senatorska, Strażacka, 17 Stycznia, Wolności, Zamkowa, Zawierciańska, Żarnowicka.

Kościoły i kaplice filialne:

Kościół pw. św. Jerzego w Pilicy

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Starej Pilicy

Kaplica na cmentarzu grzebalnym w Pilicy

Kaplica pw. NMP Częstochowskiej w Kocikowej

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 czerwca – św. Jana Chrzciciela;

27 grudnia – św. Jana Ewangelisty;

W Starej Pilicy: 29 czerwca – Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W Kocikowej: 26 sierpnia – NMP Częstochowskiej

Msze święte:

W niedziele godz.: 7.30, 9.00, (w kaplicach 10.30), 12.00, 16.00

W święta godz.: 7.30, 9.00, 17.00, 18.00 (Kocikowa)

W dni powszednie: 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Białek

Wikariusz: ks. Mirosław Pasek

Poprzedni proboszczowie:

ks. Stanisław Findziński, ks. Andrzej Potruszyński, ks. Józef Ćwikliński, ks. Wojciech Wątrobski, ks. Jan Warmuziński, ks. Wojciech Latosiński, ks. Wincenty Wacowski, ks. Ignacy Kułacki, ks. Józef Brzozowski, ks. Mieczysław Froelich, ks. Bolesław Kastek, Mieczysław Zaława, ks. Janusz Chwast, ks. Kazimierz Pantak, ks. Jarosław Szlenzak

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):