Sąspów, Parafia pw. św. Katarzyny

www.parafia-saspow.pl

Liczba mieszkańców: 1 760

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Katarzyny w Sąspowie istniała prawdopodobnie w XIV w. Pierwotnie istniała drewniana świątynia wybudowana około 1314 r., która przetrwała do XVIII w.

W 1740 r. staraniem wiernych i ks. Andrzeja Gogulskiego na miejscu starego kościoła zbudowano nowy murowany, który został uroczyście poświęcony (konsekrowany) w 1780 r. przez biskupa krakowskiego Andrzeja Gawrońskiego.

Jednonawowa świątynia ma kształt wydłużonego ośmiokąta, w prezbiterium przekryta jest sklepieniem, a w nawie sufitem. We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. barokowe wyposażenie, ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej oraz boczne.

Na terenie parafii w 1995 r. wybudowano kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego w Woli Kalinowskiej, którą 1 października 1995 r. pobłogosławił biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Miejscowości: Sąspów, Wola Kalinowska

Kaplice:

Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego w Woli Kalinowskiej

Święto patronalne (odpust parafialny):

Matki Bożej Śnieżnej – I niedziela sierpnia

25 listopada – św. Katarzyny

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.30, 10.00, 12.00

W dni powszednie godz.: 18.00 (zimą 17.00)

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Mariusz Górszczyk