Sosnowiec, Parafia pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 980

Rys historyczny:

Parafia pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu została ustanowiona 8 czerwca 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jarosław Wolski.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. NMP Fatimskiej w Sosnowcu. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka 27 sierpnia 1988 r. powołany został wikariat terenowy obejmujący posługą duszpasterską mieszkańców ulic Koszalińskiej i Lubelskiej.

Do momentu wybudowania obecnej świątyni kult sprawowano początkowo w salkach katechetycznych parafii pw. NMP Fatimskiej w Sosnowcu, a następnie w pomieszczeniach gospodarczych Spółdzielni Mieszkaniowej "Hutnik".

Kościół wybudowany w latach 1992-2004, według projektu Stanisława Kwaśniewicza, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 16 października 2005 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Koszalińska, Lubelska, Mielecka, Łomżyńska

Święto patronalne (odpust parafialny):

IV Niedziela Wielkanocna

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 9.30. 11.00, 18.00

W święta: 9.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.30, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Ryszard Pietrzak

Wikariusz: ks. Daniel Tarasek

Poprzedni proboszczowie: