Sosnowiec, Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 3 450

Rys historyczny:

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach została ustanowiona 22 grudnia 1937 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Pierwszym proboszczem został ks. Julian Suma.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Do czasu wybudowania świątyni kult sprawowano w niewielkiej kaplicy, wybudowanej w 1913 r., przeznaczonej początkowo na ochronkę dla dzieci. W latach 1922-1923 przy tej kaplicy istniała parafia, która została zniesiona przez biskupa kieleckiego. Staraniem wiernych i ks. Zygmunta Szmigiela, w latach 1984-1989, wybudowano nową świątynię, którą uroczyście poświęcił (konsekrował) 16 września 1989 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak.

We wnętrzu na uwagę zasługuje wyposażenie autorstwa Macieja Kauczyńskiego, na które składa się m.in. dekoracja kaplicy Narodu Polskiego, polichromia przedstawiająca Zesłanie Ducha Świętego oraz krucyfiks autorstwa Tadeusza Szpunara.

Do parafii należą:

Ulice: Baczyńskiego nr 4-64 i 27-37, Bryniczna, Kapliczna, Katowicka nr 54-173, Kolonia Pekin, Obrońców Poczty Gdańskiej, Powstańców Śląskich, Przygraniczna, Saturnowska, Słoneczna, Studzienna, Szo¬sowa, Szybikowa, Złota (ul. Katowicka i Szybikowa przy¬należą do Czeladzi)

Święto patronalne (odpust parafialny):

16 lipca – NMP z Góry Karmel – niedziela przed lub po uroczystości

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.30, 12.00, 17.00

W dni powszednie godz.: 17.00, 18.00.

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Karol Banasik

Wikariusz: ks. Marek Sarlej

Poprzedni proboszczowie:

ks. Franciszek Dąbrowski (wikariusz terenowy), ks. Julian Suma, ks. Michał Komasa, ks. Zygmunt Szmigiel, ks. Leonard Sobczyk

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

ks. Edmund Gierczakowski, s. Magdalena Olszewska (albertynka)

Strona internetowa parafii: www.milowice.info

FOTO: ks. Przemysław Lech