Sosnowiec, Parafia pw. NMP Różańcowej

www.rozancowasosnowiec.pl

Liczba mieszkańców: 7 998

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu została ustanowiona 19 stycznia 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem został ks. Tadeusz Grodek.

Terytorialnie wydzielona została z parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie. Z inicjatywy biskupa częstochowskiego Stefana Bareły w 1983 r. powołany został wikariat terenowy obejmujący posługą duszpasterską mieszkańców dzielnicy Pola Klimontowskie.

Do momentu wybudowania świątyni kult sprawowano w kaplicy, która została oddana do użytku i pobłogosławiona 29 maja 1983 r. Kościół wybudowany w latach 1988-1994, według projektu Mariana Skałkowskiego, został pobłogosławiony 6 czerwca 1994 r. przez biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Piotra Skuchę. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) 6 października 1996 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Na terenie parafii, na placu przy ul. Gwiezdnej 14 czerwca 1999 r. miało miejsce spotkanie wiernych diecezji sosnowieckiej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, podczas VII Pielgrzymki do Ojczyzny. W miejscu spotkania usytuowana jest „barka" wraz z pomnikiem Ojca Świętego (autorstwa Jana Funka).

Do parafii należą:

Ulice: Batalionów Chłopskich, Mjr. Dobrzańskiego Hubala nr 1-110, Gołębia, Górnicza, Gwiezdna (domki fińskie), Gwiezd¬na nr 1, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, Katowicka, Św. Maksymiliana Kolbego, Krasickiego, 11 listopada nr 135-221, Lompy, Łódzka, Łużycka, Makuszyńskiego nr 8-32, Miarki, Olsztyńska, Podgórna nr 1-7, Puszkina, Rewolucji 1905 r., Sebyły, Sucharskiego, Tarnowska, Wesołowskiego, Wróblewskiego, Zachod¬nia, Zielonogórska (domki prywatne), Zielonogórska 1-65

Święto patronalne (odpust parafialny):

7 października – NMP Różańcowej - w I niedzielę października

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Paweł Kempiński

Wikariusze: ks. Piotr Ryż, ks. Przemysław Lech

Poprzedni proboszczowie: ks. Tadeusz Grodek

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):