Sosnowiec, Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego

TEL. 32 299 86 96

Liczba mieszkańców: 7 026

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu została ustanowiona 12 września 1985 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Puczyński SDB.

Decyzją biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka od 1985 r. posługę duszpasterską i administrowanie parafii przejęło Zgromadzenie Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego (Salezjanie). Umową z 24 kwietnia 2007 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB przekazał parafię na stałe Salezjanom.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w tymczasowej kaplicy. Budowę świątyni rozpoczęto w 1994 r., według pierwotnego projektu Krystyny Kijak-Zaręby. Trwa wyposażanie wnętrza.

Na terenie parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu znajduje się Dom Macierzysty Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus wraz z kościołem zakonnym pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa. Wybudowany został w latach 1999-2005, według projektu s. Eligiuszy Stępień (karmelitanki) i Kazimierza Dziuli. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 1 października 2005 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. We wnętrzu umieszczony został sarkofag z doczesnymi szczątkami Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa Kierocińskiej (1855-1946), której trwa proces beatyfikacyjny.

Do parafii należą:

Ulice: Ciasna, Kierocińskiej, Kordono¬wa, Płocka, Prosta, Przejazd, Piłsudskiego nr 24-62 i 94, Regulacyjna, Sąsiedzka, Składowa, Sobieskiego, Sta¬ra, Wysoka nr 1 a, 8 a, 9 a, 12 a, 12 b oraz domy prywatne 1-10

Kościoły i kaplice:

Kościół zakonny pw. Najświętszego Oblicza Pana Jezusa Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Kaplica pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w domu Zgromadzenia Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego

Domy zakonne:

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus (Karmelitanki Dzieciątka Jezus), 41-209 Sosnowiec, ul. Kierocińskiej 25

Zgromadzenie Towarzystwa Świętego Franciszka Salezego (Salezjanie), 41-200 Sosnowiec, ul. Kordonowa 8

Święto patronalne (odpust parafialny):

20 listopada – św. Rafała Kalinowskiego

Msze święte:

W niedziele i uroczystości godz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (dla dzieci), 13.00, 18.00