Sosnowiec, Parafia pw. św. Tomasza Apostoła

www.tomasz.sosnowiec.pl

Liczba mieszkańców: 9 376

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Tomasza Ap. w Sosnowcu została ustanowiona 18 lipca 1911 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Froelich.

Terytorialnie Pogoń (obecnie dzielnica Sosnowca) do 1819 r. należała do parafii w Mysłowicach, a następnie do parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi, a od 1896 r. do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej, drewnianej kaplicy wybudowanej w 1903 r. Przy niej ks. Mieczysław Froelich założył Komitet Budowy Kościoła.

Kościół wybudowany w latach 1904-1911, według projektu Stefana Pomianowskiego, został pobłogosławiony w 1911 r. przez dziekana będzińskiego ks. Klemensa Hołocińskiego. W tym samym roku biskup kielecki Augustyn Łosiński utworzył parafię pw. św. Tomasza Ap. i NMP Różańcowej. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 26 kwietnia 1959 r. dokonał biskup częstochowski Zdzisław Goliński.

Ze względów finansowych zrezygnowano ze zwieńczenia świątyni w formie dwóch strzelistych wież, przekrywając ucięte w połowie wysokości wieże prowizorycznymi daszkami. Z inicjatywy ks. Jana Szkoca, w latach 2004-2008, dobudowano je z użyciem konstrukcji stalowej i szkła, według projektu Ewy i Tomasza Taczewskich.

Kościół jest budowlą orientowaną, murowaną z cegły, z użyciem kamienia w detalu architektonicznym i rzeźbiarskim. Wzniesiony został na rzucie krzyża łacińskiego, z rozbudowaną, wieloboczną częścią prezbiterialną. Jest trójnawową bazyliką, z czteroprzęsłowym korpusem nawowym. Dwuwieżową fasadę z częścią środkową zamkniętą trójkątnym szczytem zdobią figury Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej, św. Józefa, św. Joachima i św. Anny.

Staraniem proboszcza parafii ks. Andrzeja Domagały z parafianami w roku 2012 zostało odnowione prezbiterium i został przywrócony pierwotny jego wygląd. Położono nową posadzkę, przesunięto balaski do komunii świętej, odnowiono chrzcielnicę, marmury i pomalowano ściany, na pierwszej tęczy namalowano 20 tajemnic różańcowych, na drugiej historię orła polskiego, na suficie zamontowano kilkaset gwiazdek, założono ogrzewanie podłogowe, podwyższono ołtarz główny i odnowiono go, przebudowano tabernakulum, zrobiono nowe sedilia dla księży i ministrantów, nowy marmurowy ołtarz do odprawiania mszy świętej i dwie ambonki.

W latach 2018 2019 przeprowadzono generalny remont kościoła i przywrócono mu neogotycki charakter. Wykonano odwodnienie i izolację murów kościoła, remont dachu i sygnaturki, witraży w prezbiterium, wzmocniono podłoże  i położono ogrzewanie podłogowe i nową marmurową posadzkę, pomalowano cały kościół, wymieniono instalację elektryczną, radiofoniczną i alarmową, wyremontowano ławki i konfesjonały, ufundowano nowe meble do zakrystii Całością prac remontowych kierował Arkadiusz Ghiuri z firmy „Midpol”.

Do parafii należą:

Ulice: Asnyka, Bema, Będzińska, Bracka, Cicha, Czeladzka do nr 42 i 31 a, Dąbrowskiego, Dietla, Dobra, Floriańska, Grochowa, Hutnicza, Kasztanowa, Kolibrów, Kopernika, Lisia, Litewska, Lwowska nr 1-7, Majowa, Mariacka, Mazowiecka, Niepodległości nr 19-29, Nowopogońska nr 18-32, 23-55, Orla, Owsiana, Piaskowa, Przechodnia, Przelotowa, Pszenna, Pusta, Pułaskiego, Poprzeczna, Reymonta, Gen. Grota Roweckiego do nr 12-19, Rybna (bez nr 2), Rysia, Skośna, Spółdzielcza, Staropogońska do 45, i 80, Sucha nr 4-40, 3-19, Szopena, Szpaków, Średnia, Ks. Ściegiennego, Twarda, Wielka, Zakątek, Zgoda, Zamenhoffa do nr 24 i 15 b, Zamknięta, Zbaraska, Żeromskiego, Żółta, Żytnia

Kaplice:

Kaplica pw. św. Karola Boromeusza na cmentarzu grzebalnym

Święto patronalne (odpust parafialny):

3 lipca – św. Tomasza Ap. – I niedziela lipca

7 października – NMP Różańcowej – I niedziela października

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.15, 12.30, 16.00, 19.00

W dni powszednie godz.: 7.00, 18.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Andrzej Domagała