Sosnowiec-Bór, Parafia pw. świętych Szymona i Judy Tadeusza

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 2 000

Rys historyczny:

Parafia pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu-Borze została ustanowiona 11 października 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Ćwikła.

Z inicjatywy biskupa częstochowskiego 17 kwietnia 1989 r. powołany został do istnienia wikariat terenowy obejmujący swym zasięgiem mieszkańców osiedla „Bór" i „Biała Przemsza". Terytorialnie wydzielony został z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w pierwszej, tymczasowej kaplicy, która po wybudowaniu świątyni została przeniesiona do parafii pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Będzinie.

Kościół wybudowany według projektu Krzysztofa Gulińskiego, wzniesiono staraniem wiernych i ks. Krzysztofa Płatka w 2006 r. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) świątyni 21 października 2007 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice: Biała Przemsza, Długa, Gajowa, Junacka, Letniskowa, Orkana, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Wasilewskiego

Święto patronalne (odpust parafialny):

28 października – św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 11.30, 17.00 /w wakacje nie ma Mszy o 17.00/

W dni powszednie: pn. i czw. godz. 8.00, w pozostałe dni godz. 18.00 (w każdy wtorek o 18.00 nabożeństwo do św. Judy Tadeusza w różnych trudnych sprawach).

Kancelaria parafialna: wtorek, środa, piątek godz.: 17.00 - 17.45

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Krzysztof Miśta

Poprzedni proboszczowie:

ks. Jan Ćwikła, ks. Wiesław Jarząbek, ks. Krzysztof Płatek

Z parafii pochodzą (kapłani, siostry i bracia zakonni):

o. Jerzy Kopytko (franciszkanin), o. Piotr Stawowski (jezuita), s. Johana (karmelitanka)