Sosnowiec-Juliusz, Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych

UL. CZOŁGISTÓW 14
41 – 216 SOSNOWIEC
poczta@sosnowiec.org.pl
tel. 570 361 959 (w pilnych sprawach między 9.00 a 21.00)

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 4 992

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu została ustanowiona 22 stycznia 1969 r. przez biskupa częstochowskiego Stefana Barełę. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Włodzimierz Surmiński.

Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w niewielkiej kaplicy cmentarnej parafii pw. Chrystusa Króla w Sosnowcu-Klimontowie.

Kościół, wybudowany w latach 1980-1986, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 29 października 1989 r. przez biskupa częstochowskiego Stanisława Nowaka.

We wnętrzu na uwagę zasługują m.in. obrazy autorstwa Edwarda Mesjasza.

Do parafii należą:

Ulice: Cisowa, Czołgistów, Grenadierów, Jałowcowa, Komandosów, Kosmonautów, Łazienna, Łukasiewicza, Minerów, Objazdowa, Olkuska, Obrońców Warszawy, Obrońców Westerplatte, Piechurów, Pilotów, Saperów nr 2-44, Sławkowska, Smrekowa, Sawickiej, Spadochroniarzy, Szperaczy, Świerkowa, Upadowa, Wileńska, Zwiadowców

Kaplice:

Kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu grzebalnym

Święto patronalne (odpust parafialny):

24 maja – NMP Wspomożycielki Wiernych

Msze święte:

W niedziele i święta: godz.: 7.30 (od listopada 2019 - godz. 8.00), 10.00, 11.30 (bez wakacji), 18.00

W dni powszednie: godz.:17.30, 18.00

Kancelaria (poza styczniem, lipcem i sierpniem) we wtorek i czwartek: godz. 16.15

Prezbiterzy w parafii:

Administrator: ks. Jarosław Kwiecień