Sosnowiec-Porąbka, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

FOTO: ks. Przemysław Lech

Liczba mieszkańców: 3 583

Rys historyczny:

Parafia pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu-Porąbce (pierwotnie pw. św. Barbary) została ustanowiona 19 października 1924 r. przez biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Józef Krzyżanowski.

Pierwsza wzmianka o Porąbce, obecnie dzielnicy Sosnowca, w której znajduje się parafia pochodzi z 1326 r. W historii należała do biskupów krakowskich. W latach 1967-1973 posiadała prawa miejskie.

Świątynia, o cechach neogotyckich, powstała z budynku zbornego (cechowni) kopalni „Kazimierz", który w 1924 r. został zaadoptowany do celów sakralnych przez Hugo Kudera. Pobłogosławił ją 19 października 1924 r. biskup kielecki Augustyn Łosiński, a uroczystego poświęcenia (konsekracji) 5 maja 2002 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Do parafii należą:

Ulice należące do parafii: Arctowskiego, Broniewskiego, Dąbrowska, Dojazdowa, Dworcowa, Fredry, Główna, Jasieńskiego, Krupińskiego, Ligonia, Morcinka, Nowa, Ogrodowa, Pekińska, Reja, Sławkowska nr nieparzyste, Szenwalda, Wagowa nr 1-14, Wiejska, Zagórska, Boya-Żeleńskiego

Kaplice:

Kaplica na cmentarzu grzebalnym

Święto patronalne (odpust parafialny):

26 sierpnia – NMP Częstochowskiej

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 8.00, 10.00, 11.30, 17.00 (w wakacje: 8.00, 11.00 i 17.00)

W dni powszednie godz.: 17.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Edward Darłak

Poprzedni proboszczowie: