Ulina Wielka, Parafia pw. św. Katarzyny

TEL. 789 270 813

Liczba mieszkańców: 500

Rys historyczny:

Parafia pw. św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej została ustanowiona prawdopodobnie w XIV w.

Drewniany kościół pochodzi z 1655 r. i podobnie jak inne drewniane budowle posiada układ jednonawowy o konstrukcji zrębowej, nakryty pozornymi sklepieniami: w prezbiterium – kolebkowym, a w nawie – krzyżowym. W 1708 r. został przebudowany i powiększony przez Krzysztofa z Dobnia. Uroczystego poświęcenia (konsekracji) w 1791 r. dokonał biskup krakowski Franciszek Podkański.

Wśród wyposażenia wnętrza na uwagę zasługuje m.in. gotycka rzeźba Matki Boskiej z ok. 1400 r., późnobarokowe ołtarze i ambona z XVII w. oraz marmurowe epitafia właścicieli wsi z XVIII w.

Do parafii należą:

Miejscowości: Ulina Mała, Ulina Wielka, Zawadka

Święto patronalne (odpust parafialny):

25 listopada – św. Katarzyny

13 czerwca – św. Antoniego z Padwy

Msze święte:

W niedziele i święta godz.: 10.30, 12.00

W dni powszednie godz.: pon., śr., pt., 17.00 (zimą 16.00), wt., czw., sob., 7.00

Prezbiterzy w parafii:

Proboszcz: ks. Jacek Kalkowski

Poprzedni proboszczowie:

ks. Batuga, ks. Janaszek, ks. Woźniak, ks. Cygan, ks. Gamułkiewicz, ks. Bień, ks. Kazimierz Perz, ks. Edward Wojda, ks. Andrzej Ciszewski, ks. Jacek Furtak